Spirit fotografia, ambrotypia i orotone | Marzec w Warsztacie Fotograficznym

Data dodania: 14 marzec 2016

[b]Co się ukrywa, co się ujawnia czyli o fotografowaniu ducha. Zapraszamy na warsztaty i wykład.[/b]

Fotografia od swoich początków związana była z tajemnicą. W laboratoriach alchemicznych powstawały związki i substancje, które finalnie doprowadziły do pojawienia się fotografii – obrazu zrodzonego z syntezy światła i ciemności. Na wskroś techniczne medium szybko pokazało, że może sięgać dalej niż ludzkie oko i stać się niejako zmysłem dodatkowym, pozwalającym ujawnić niewidzialne. Ale czym jest owo niewidzialne? Już na samym początku fotograficznego procesu natykamy na tajemnicę, na niewiadomą. Fotografia to wszak najpierw obraz utajony, który trzeba wywołać, czyli spowodować, aby to co się kryje wyszło z ciemności, objawiło się nam, zjawiło przed nami. Już sama terminologia sugeruje, że mamy do czynienia z czymś bardzo niejasnym. Czy jesteśmy gotowi na takie spotkania?

[b]Praca będzie przebiegać w dwóch etapach:

Wykład i prezentacja Marcina Sudzińskiego pt.: „Co się ukrywa, co się ujawnia” i projekcja filmu „Twarze nieistniejącego miasta”.[/b]
Marcin Sudziński urodził się w 1978r. w Lublinie. Jest fotografem, animatorem kultury, a w wolnych chwilach również pszczelarzem. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie.
Po jego wykładzie obejrzymy film „Twarze nieistniejącego miasta” w reż. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Obraz dotyczy zbioru szklanych negatywów odnalezionych podczas remontu kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie, znajdujących się obecnie w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”.
[b]Kiedy:[/b] 18 marca 2016, 18:00
[b]Gdzie:[/b] Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
[b]Wstęp wolny[/b]

[b]Warsztaty fotograficzne z zastosowaniem techniki kolodionowej na czarnym szkle z użyciem antycznej kamery 24×30 cm i szkła portretowego z końca lat 40. XIX. wieku.[/b]
Technika pozwoli na wydłużoną ekspozycję (ok. 10 min.), dzięki czemu będziemy mogli rozłożyć proces tworzenia autoportretów uczestników w czasie. Fotografowanie odbędzie się w surowej przestrzeni krypt i piwnic obiektu poklasztornego Centrum Kultury.
[b]Kiedy:[/b] 19 marca 2016, 10:00
[b]Gdzie:[/b] Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
[b]Koszt:[/b] 100 zł
[b]Profil uczestnika:[/b] Warsztaty skierowane wyłącznie do osób pełnoletnich
[b]Zapisy telefoniczne:[/b] 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00. Ilość miejsc ograniczona

designed by net-line.pl