"Spod miasta" to żywe, mobilne archiwum ludzkich historii, które próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jaki wpływ na Lublin ma tematyka granic?
W setkach kopert pojawią się opowieści mieszkańców, które tymczasowo stworzą zwarte archiwum w jednym miejscu. Następnie osoby, które podczas wernisażu pojawią się w Domu Słów, będą mogły zabrać konkretne opowieści do swoich domów i stać się żywymi strażnikami tych opowieści.
To archiwum jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia. Gdzie zaczyna się miasto, gdzie się kończy, jak może być wewnątrz podzielone?
Może też być czytane jak książka: która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się. Co tworzy mieszkańców Lublina?
Co czyni to miasto innym i wyjątkowym? To wszystko może być postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbując zrozumieć jego istotę. Archiwum to dają okazję odwiedzającym, aby mogli odnaleźć swoją własną ścieżkę pośród zgromadzonych danych. By badać i odkrywać ich własny Lublin.
Ponieważ elementy archiwum należą do wszystkich Lublinian, zostaną rozdzielone pomiędzy nimi.
To więcej niż tylko zwykła wystawa, projekt "Spod miasta" zaprasza każdego z odwiedzających, by stał się powiernikiem pamięci miasta.
Do Domu Słów będzie można przychodzić 27.07 od 11:00, by zobaczyć archiwum, natomiast o 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy.
Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Aron Rossman-Kiss – artysta sztuk wizualnych, który poprzez fotografie, słowa i video stara się poruszać sprawy społeczno – polityczne oraz związane z tożsamością. Aron jest uczestnikiem programu LSS "Granice – Rezydencje Miejskie" realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej i Warsztaty Kultury w Lublinie
www.aronrossmankiss.net
Współpraca: Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
Zrealizowano w ramach projektu Europe Grand Central – "Granice – Rezydencje Miejskie" finansowanego z programu "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.