Spotkanie w Lublinie: Czym jest Besarabia?

Data dodania: 27 czerwiec 2011

Historia pewnej niezwykłej krainy i niezwykłej książki

Wydawnictwo Claroscuro zaprasza na spotkanie wokół „Świadka” Ilji Mitrofanowa. Rozmowa będzie dotyczyć nie tylko samej książki, ale również krainy, o której opowiada – Besarabii. Udział wezmą m.in. Małgorzata Julia-Willaume, profesor historii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Serge Vasilendiuc, malarz urodzony w Besarabii. Spotkanie odbędzie się 28 czerwca, we wtorek, o godzinie 18:00 w księgarniokawiarni Między Słowami.
Wydawnictwo Claroscuro przedstawiając swoje książki, zawsze stara się przybliżyć czytelnikom nie tylko ich autorów, ale również miejsca, z których się wywodzą. Książka „Świadek” to historia z Besarabii – kiedyś państwa, dziś krainy dzielonej przez Ukrainę i Mołdawię. Na spotkaniu usłyszymy fragmenty czytane przez Mateusza Grzegorczyka i zobaczymy obrazy Serge’a Vasilendiuca przedstawiające Besarabię. Częścią wydarzenia będzie również rozmowa z Małgorzatą Julią-Willaume, kierownikiem Zakładu Historii Powszechnej XIX wieku z UMCS.
Zapraszamy wszystkich ciekawych świata i niebanalnych podróży do zaginionych krain. W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę „Świadek” w promocyjnej cenie.

Miejsce: Księgarnia i kawiarnia „Między słowami”, Lublin, ul. Rybna 4/5
Data: 28.06.2011, wtorek
Godzina: 18:00
Organizatorzy: Wydawnictwo Claroscuro

Akcja „Świadka” rozgrywa się na przełomie 1940/1941 roku w Besarabii. Narratorem opowiadania jest fryzjer, Fiodor Pokora. Jego oczyma widzimy jak nad małym miasteczkiem przetacza się huragan rewolucji radzieckiej. Pozostawia on przy życiu tylko nielicznych świadków tego, co się wydarzyło. Sposób, w jaki narrator przedstawia falę głodu, która zdziesiątkowała w latach 40-tych mieszkańców Besarabii sprawia, że jest to lektura tylko dla czytelników o naprawdę mocnych nerwach.

[i]„Tak pisałby Czechow, gdyby znalazł się w totalitarnym piekle. Literatura wybitna i przerażająca.”[/i]
Piotr Kofta, Wprost

designed by know-line.pl