Śródmieście Lublina rozkwitnie!

Data dodania: 15 kwiecień 2015

Nowe drzewa, krzewy i kwiaty mają upiększyć Śródmieście przed wakacjami. Z myślą o pieszych miasto postawi także 70 nowych ławek. To element realizacji projektu „Nasze skwery i podwórka”, przyjętego przez Prezydenta Krzysztofa Żuka w Kontrakcie dla Lublina na lata 2014-2018. W jego ramach miasto wspólnie z mieszkańcami ul. Lubartowskiej i ulic przyległych będzie pilotażowo pracować nad poprawą estetyki tej części miasta, będącej jednym z podstawowych traktów pieszych Lublina. W przyszłych latach program obejmie kolejne ulice: m.in. Wyszyńskiego, Zamojską i 1-go Maja aż do przyszłego Dworca Metropolitalnego.

Wieloletni program porządkowania Śródmieścia, oprócz inwestycji zaplanowanych w ramach nowej perspektywy UE, zakłada także prace porządkowe i poprawiające estetykę Śródmieścia. Do współpracy w realizacji tych działań miasto zaprasza gospodarzy poszczególnych ulic – mieszkańców i przedsiębiorstwa.

– Wraz z rewitalizacją Podzamcza i Błoni pod Zamkiem powstanie zupełnie nowa, przyjazna mieszkańcom przestrzeń miejska. Dziś zapraszam wszystkich mieszkańców oraz firmy i instytucje zlokalizowane przy ul. Lubartowskiej do włączenia się w proces jej tworzenia. To ważne, abyśmy wspólnie wypracowali kształt tej okolicy i razem o nią dbali. Projektem będziemy w przyszłości obejmowali kolejne lubelskie ulice – mówi Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

W pierwszym etapie prac przy ul. Lubartowskiej pojawią się elementy małej architektury – ławki oraz ukwiecone płotki. Powstaną także 3 rabaty – u zbiegu z ul. Kowalską. al. Tysiąclecia oraz przy ul. Biernackiego. Drugim etapem będą projekty realizowane wspólnie z mieszkańcami kamienic położonych przy ul. Lubartowskiej. Pilotowane przez Warsztaty Kultury prace skupią się na porządkowaniu i estetyce podwórek.

– Wiemy, że sami mieszkańcy ulicy Lubartowskiej wiedzą doskonale, co jest dla nich dobre. Chcemy, żeby podzielili się z nami swoimi przemyśleniami i zaproponowali działania, dzięki którym uda nam się poprawić estetykę tamtejszych urokliwych podwórek. Chcemy wspólnie kontynuować działania rozpoczęte w zeszłym roku w ramach projektu LubARTowska przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej, jak i również nasze dotychczasowe działania realizowane w „Dzielnicach kultury”. – mówi Grzegorz Rzepecki dyrektor Warsztatów Kultury.

W całym Śródmieściu łącznie pojawi się 70 nowych ławek. Dodatkowo, w ramach programu „Kwitnący Lublin” na placach i przy głównych ulicach staną donice z drzewami i krzewami oraz kompozycje kwiatowe. Znajdziemy je m.in. wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście, na odcinku od ul. 3-go Maja do ul. Ewangelickiej, a także na pl. Zamkowym, pl. Po Farze, przy ul. Królewskiej, na skrzyżowaniach ul. Lipowej/Narutowicza, ul. Okopowa/Narutowicza, na pl. Wolności oraz przy ul. Zielonej.

Ławki i elementy małej architektury pojawią się także na pl. Łokietka, pl. Wolności oraz na pl. Kochanowskiego.

Dodatkowo mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie odnośnie miejsc ustawienia ławek na adres komunalna@lublin.eu lub za pośrednictwem Skrzynki Dialogu Społecznego.

designed by net-line.pl