Przepis na TeChytrze jest prosty. To punk + blues + jazz + free + lubelska muzyka tradycyjna. Jak to brzmi? Sprawdzimy w Lublinie podczas koncertu w ramach Strefy Innych Brzmień 20 października.
Kiedy: 20 października 2017 (piątek), godz.: 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny
TeChytrze to autorski projekt Jacka Steinbricha – lubelskiego kontrabasisty i gitarzysty inspirującego się punkiem, bluesem, minimalizmem, jazzem, free jazzem, muzyką współczesną i klasyczną. Jacek to finalista konkursu Cage 1, 2, 3, a także uczestnik licznych warsztatów jazzowych i kompozytorskich. Współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze, którego założenia opierają się na interpretacji muzyki tradycyjnej (pieśni lubelskie i jedna kurpiowska) przez współczesnych muzyków, wywodzących się ze świata jazzu i alternatywy oraz śpiewającą białymi głosami żeńską sekcję wokalną.
TeChytrze o sobie: Na skutek wyjątkowo silnych zaburzeń czasoprzestrzeni, nasze prababki sadziły kapustę tuż przy amerykańskich plantacjach bawełny, ulegały wpływom punkowej rewolty, oraz przemierzały odległe prerie i pustynie. Pieśń pracy czarnoskórych niewolników mieszała się z pieśnią bladorumianych chłopek, a punkowy brud i muzyka westernu konfrontowały się z liryką miłosną. Nietypowe sąsiedztwo i okoliczności dały początek nowym gatunkom muzycznym. Egzotyczne melodie wyparły te tradycyjne, lecz język i treść pieśni pozostały niezmienne. TeChytrze podejmuje się rekonstrukcji tej właśnie muzyki.
Skład:
Renata Krawczyk – śpiew
Weronika Nowacka – śpiew
Lidia Szpulka – śpiew, flet, klarnet
Ania Trawicka – śpiew
Roman Chraniuk – kontrabas, głos
Jakub Miarczyński – perskusja, głos
Jacek Steinbrich – gitara, głos
TeChytrze online: soundcloud, facebook
Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.
W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.