Studenckie Konfrontacje Filmowe (11-27.03. 2011) – Kino Studyjne "Chatka Żaka"

Data dodania: 08 marzec 2011

[i]Studenckie Konfrontacje Filmowe to cykliczne wydarzenie mające na celu dostarczenie środowisku lubelskich koneserów kina, ze szczególnym uwzględnieniem młodych kinomanów rekrutujących się spośród uczniów i braci akademickiej, ambitnego i ekskluzywnego programu filmowego. Wysoki poziom artystyczny przeglądu jest konsekwencją starannie dobranego programu wydarzenia, na który składają się filmy uznane przez gremia oceniające najznamienitszych międzynarodowych festiwali filmowych (Cannes, Wenecja, Jerozolima, Berlin, San Sebastian).[/i]

Tegoroczne, już 18. Studenckie Konfrontacje Filmowe odbędą się w dniach 11-27.03.2011r. Jak co roku, projekcje Konfrontacji będą miały miejsce na Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” z siedzibą w Lublinie przy ul. Radziszewskiego 16. Program 17. SKF przygotował Piotr Kotowski, kierownik Kina Studyjnego „Chatka Żaka” i zarazem przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa, instytucji od wielu lat występujących w roli organizatorów przeglądu.

Studenckie Konfrontacje Filmowe to wydarzenie filmowe sui generis na kulturalnej mapie Lublina. W zamyśle organizatorów, Konfrontacje są miejscem spotkania z ciekawym i ambitnym kinem światowym, zazwyczaj niedostępnym w ofercie multipleksów. Wydarzenie zakłada wieczorne, ekskluzywne projekcje filmów, często dotąd niewyświetlonych w Lublinie, czy też bardziej ogólnie – na terenie całego kraju.
Adresatem Studenckich Konfrontacji Filmowych jest przede wszystkim lubelskie środowisko akademickie, a także licznie reprezentowane w naszym mieście grono koneserów kina.

W programie 18. edycji wydarzenia znalazły się filmy o wysokiej wartości artystycznej, czego wyznacznikiem jest nie tylko ich pozytywna ocena wystawiona przez pomysłodawcę koncepcji programowej Konfrontacji, ale także – i przede wszystkim – uznanie gremiów oceniających filmy na międzynarodowych festiwalach w Los Angeles, Cannes, Wenecji, Berlinie, Jerozolimie czy San Sebastian. Pewnym pomocniczym kryterium doboru repertuaru wydarzenia jest dostępność tych filmów w naszym mieście; wybrano te tytuły, których lubelski kinoman nie mógł zobaczyć czy to z powodu niedostępności filmu w ofercie lokalnych kin, czy też z racji dotychczasowego braku rozpowszechnienia tytułu przez krajowych dystrybutorów.

Program filmowy 18. Studenckich Konfrontacji Filmowych

Program Konfrontacji, jak w poprzednich latach, będzie próbą zderzenia dzieł uznanych mistrzów z najnowszymi reżyserskimi odkryciami, talentami i zjawiskami współczesnego kina. Zatem z jednej strony zostaną pokazane nowe filmy Mike’a Leigh czy Kena Loacha, z drugiej zaś – polegając na gustach jurorów kilku renomowanych festiwali filmowych – niektórych laureatów tychże festiwali. Wśród nich znalazły się: zdobywca Złotej Palmy w Cannes – „WUJEK BOONMEE, KTÓRY POTRAFI PRZYWOŁAĆ SWOJE POPRZEDNIE WCIELENIA” w reżyserii Apichatponga Weerasethakula, nagrodzony na MFF w Jerozolimie Główną Nagrodą – „AJAMI”w reżyserii Scandara Coptiego i Yarona Shani czy uhonorowany 2 Oscarami za 2009 rok – „HEJ, SKARBIE” w reżyserii Lee Daniels. Zobaczyć będzie można także nagrodzony za debiut na ubiegłorocznym festiwalu w San Sebastian „KOLOROWE WZGÓRZA” Carlosa Césara Arbeláeza oraz „WSZYSTKO W PORZĄDKU” w reżyserii Lisy Cholodenko, laureata Złotych Globów 2010 w kategoriach najlepsza komedia i rola kobieca. Warta uwagi jest również pełnometrażowa animacja oparta na scenariuszu geniusza kina francuskiego, Jacquesa Tati, nominowany do Oscara „ILUZJONISTA” w reżyserii Sylvaina Chomet. Nie zabraknie także i ambitnego kina polskiego, które reprezentować będzie „PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI” w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Warto zaznaczyć, że wszystkie filmy będą pokazane w Lublinie po raz pierwszy a wiele z tegorocznych propozycji Konfrontacji to będą polskie prapremiery.

ORGANIZATORZY GŁÓWNI:
AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY UMCS
„CHATKA ŻAKA”
DKF „BARIERA”
STOWARZYSZENIE FILMOWE CINÉEUROPA

WSPÓŁORGANIZATOR:
LUBLIN – Europejska Stolica Kultury 2016

Partnerami organizacyjnymi 18. Studenckich Konfrontacji Filmowych są:
[list]Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych (Warszawa),
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (Warszawa),
Polski Instytut Sztuki Filmowej
VIVARTO (Warszawa)
GUTEK FILM (Warszawa)
MANANA (Warszawa)
AGAINST GRAVITY (Warszawa)
HAGI FILM (Wrocław)
SPI (Warszawa)[/list]

designed by know-line.pl