Student-przyszły bezrobotny?

Data dodania: 02 marzec 2012

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Wybierając studia na wydziale informatyki, grafiki komputerowej, logistyki i budownictwa. Jak wynika z najnowszych badań osoby z takim wykształceniem nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Absolwenci kierunków technicznych nadal cieszą się największym zainteresowaniem wśród pracodawców.

Rynek pracy w Polsce charakteryzuje się dużą dynamiką. Struktura zatrudnienia ulega ciągłym przekształceniom. Część zawodów odchodzi do lamusa, ale pojawia się także wiele nowych profesji podyktowanych bieżącą sytuacją gospodarczą. W tak dynamicznych warunkach rozwoju rynku pracy wybór zawodu to nie lada sztuka.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów na polskich uczelniach wzrosła o jedną piątą. Odsetek osób z tytułem magistra ciągle wzrasta. Polacy chętniej inwestują w swoją edukację i podejmują studia wyższe. O ile cieszyć może taki stan, sytuacja absolwentów na rynku pracy nie jest już tak budująca. Wg badań GUS co piąty bezrobotny to osoba poniżej 25 roku życia. Studenci w UE znajdują pracę średnio w trzy miesiące, w Polsce czas oczekiwania na zatrudnienie to nawet dwa lata. Kolejne dane są równie zatrważające bo w wyuczonym zawodzie nie pracuje aż 60% polskich absolwentów. Jaki kierunek studiów zatem wybrać, aby po ich skończeniu jedynym zajęciem nie okazało się szukanie pracy?

Bez doświadczenia? Nie dziękujemy.

Uzyskanie dyplomu ukończenia studiów nie jest w dzisiejszych czasach najważniejszym elementem w drodze do kariery zawodowej. Większą uwagę pracodawcy zwracają na posiadane praktyczne doświadczenie i to właśnie ono na rynku pracy oceniane jest najwyżej. Zdecydowanie najtrudniej znaleźć pracę tym, którzy w trakcie nauki nie odbyły żadnego stażu lub nie pracowały podczas studiów. Nie da się ukryć, że wśród pracodawców panuje duży sceptycyzm w stosunku do osób bez praktyki. Taki stan rzeczy tłumaczony jest z reguły zbyt czasochłonnym wdrażaniem ich w obowiązki. Jeśli nie młode, świeże i kreatywne umysły, kogo zatem zatrudniać?

Jakie studia wybrać?

Analitycy przewidują, że jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa najbliższa przyszłość należy do absolwentów kierunków informatycznych, logistyków i ekonomistów. Warto studiować także budownictwo, architekturę, opiekę społeczną czy farmację. Nadal największym zapotrzebowaniem cieszą się zawody związane z ukończeniem kierunków technicznych i elektronicznych. Inżynierowie, informatycy i programiści, a także studenci kierunków finansowych są na rynku pracy rozchwytywani. O mniejszym szczęściu mogą mówić absolwenci studiów humanistycznych. To właśnie oni stanowią najliczniejszy procent poszukujących pracy.

Informatycy na topie

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w ubiegłym roku akademickim, informatyka była jednym z pięciu najbardziej popularnych kierunków studiów. Skąd takie zainteresowanie? W porównaniu do innych, zawodów informatykę charakteryzują wysokie zarobki i rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy. Trzeba przy tym podkreślić fakt, że informatyka jest jednym z tzw. kierunków zamawianych przez Ministerstwo i wspieranych ze środków unijnych. Osoby z wykształceniem informatycznym dużo szybciej i łatwiej radzą sobie ze znalezieniem pracy. Marcin absolwent informatyki, pracownik PrimeSoft Polska, jednej z wiodących firm na polskim rynku oferujących usługi informatyczne na pracę nie musiał długo czekać- Z perspektywy czasu muszę przyznać, że podjąłem dobrą decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów. Choć studia były wymagające, zdobyłem umiejętności liczące się na rynku pracy i szybko podjąłem prace zawodową- mówi. Co ważne po ukończeniu studiów informatycznych absolwent tego kierunku ma sporo możliwości w kształtowaniu swojej ścieżki kariery. Na rynku czeka na nich praca na stanowisku programisty, grafika komputerowego, serwisanta czy managera IT. Szerokie wykorzystywanie wiedzy i umiejętności zdobytych na tego rodzaju studiach pozwala bowiem na tworzenie nowych technologii oraz przetwarzanie i szybki przekaz informacji, który w dzisiejszych czasach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firm, przedsiębiorstw i instytucji.

Czym zatem powinni kierować się przyszli studenci przy wyborze kierunków studiów? Na pewno warto zastanowić się i przeanalizować prognozy rynku pracy. Jest w czym przebierać, bo uczelnie oprócz popularnych i obleganych kierunków prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych. Możliwości wyboru studiów, a co za tym idzie przyszłego zawodu jest wiele. Jak jednak będzie wyglądać przyszłość polskiego absolwenta, zależy tylko od niego.

designed by net-line.pl