Styczeń w Filharmonii

Data dodania: 30 grudzień 2013

[b][center]Cichuteńko pośród nocy
6 stycznia 2014, godz. 11.00 [/b]

Cichuteńko pośród nocy
Widowisko „Cichuteńko pośród nocy” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej to więcej niż zwykły koncert noworoczny. Bożena Baranowska, autorka scenariusza i reżyserka, stworzyła zwarte dramaturgicznie, barwne i nadzwyczaj efektowne widowisko. Znakomicie wykonywane partie wokalne przeplatane są występami kolędników w tradycyjnym składzie, tancerzy (porywająca suita lubelska!) i uzupełnione inscenizacjami związanymi z Bożym Narodzeniem. Na scenie pojawi się około 100 wykonawców. Do takiego widowiska chce się powracać! Wydawać by się mogło, że kolędy i pastorałki to repertuar znany i osłuchany, z którym niewiele nowego można zrobić. Nic bardziej mylnego. Kaniorowcy pokazują na jak wiele sposobów można je wykonywać. Obok tradycyjnych interpretacji usłyszymy wykonania nawiązujące do stylistyki country, a nawet… dixielandu, jak to jest w przypadku pastorałki „Skrzypi wóz”, z charakterystyczną dla tego gatunku jazzu partią klarnetu. Z kolei kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki” – zostały zaaranżowane w sposób tak oryginalny, że słuchając tych pieśni ma się poczucie nowości i świeżości. A jeśli dodamy to tego „numery” premierowe, choćby pastorałkę orawską, wykonywaną z wykorzystaniem pasterskich dzwonków, jest jasne, że wrażeń artystycznych nie zabraknie.

[b]Koncert Karnawałowy

12 stycznia 2014, godz. 17.00[/b]

JanuszRadek
Nikt tak nie gra, nie śpiewa i nie bawi się sceną jak Janusz Radek. Robi, co chce z piosenką, która jest dla niego liryczną opowieścią, czasami opisem obyczajów. Janusz Radek – nietuzinkowy Artysta, niebanalny człowiek, niezwykły wokalista i charyzmatyczny frontman. Na scenie nie tylko świetnie śpiewa, jego osobowość oraz bliski i wyjątkowy kontakt z publicznością powodują, że potrafi przenieść widza w niezwykłe miejsca. Raz są to klimaty retro, raz przepiękne liryczne brzmienia. Innym razem zadziwia muzyką taneczną – bardzo nowoczesną, by za chwilę powrócić sentymentalnie do utworów Czesława Niemena, czy Ewy Demarczyk. W ostatnich latach Janusz Radek dwukrotnie pojawiał się w naszym mieście. Teraz nadszedł czas, by wokalista wystąpił przed publicznością w większej formie muzycznej. W koncercie karnawałowym towarzyszyć mu będą muzycy Filharmonii, a w programie m.in. niezapomniane przeboje Jerzego Wasowskiego, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Klenczona, Zygmunta Koniecznego, Piotra Rubika i Andrzeja Zarzyckiego. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Filipczak.

[b]9. symfonii Beethovena
17-26 stycznia 2013

9 symfonii Beethovena
KONCERT SYMFONICZNY
17 stycznia 2014, godz. 19.00[/b]

Prezentacja wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena w jednym sezonie to duże wyzwanie. W Lublinie zabrzmią one w ciągu zaledwie dwóch tygodni i będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku. Kim był Ludwig van Beethoven, klasykiem czy romantykiem? To pytanie zadają sobie melomani całego świata. Zaliczany do wielkiej wiedeńskiej trójki jest swoistym pomostem między epokami, prekursorem i twórcą który inspirował następne pokolenia.
Geniusz Beethovena najpełniej wyraził się w muzyce orkiestrowej. Napisał dziewięć symfonii, (przy stu czterech Haydna i ponad czterdziestu Mozarta to niewiele), każda z nich jest rezultatem świadomego aktu twórczego, każda jest arcydziełem. Opusy 21 i 36 wskazują na styl klasyczny, od rewolucyjnej III Eroiki bliższe kompozytorowi stają się ideały romantyczne, w Pastoralnej – dzięki nadanym pięciu częściom tytułom – stał się prekursorem programowości i wreszcie w IX Symfonii wprowadził partię chóralną opartą na tekście Schillerowskiej Ody do radości.
Lubelski przegląd symfoniki wiedeńczyka poprowadzą znakomici dyrygenci: Agnieszka Kreiner, Jan Miłosz Zarzycki, Wojciech Rodek, Sławek A. Wróblewski.

[b]Kolejne koncerty:

19 stycznia 2014
24 stycznia 2014
26 stycznia 2014[/b]

[b]Domowe Melodie
18 stycznia 2014, godz. 18.00[/b]

Domowe melodie
Przebojem wdarli się na legendarną Listę Przebojów Trójki, zajmując drugie miejsce, by tydzień później wspiąć się na sam szczyt. W przeszłości podobnego wyczynu dokonało jedynie siedem utworów. W notowaniach najpopularniejszych albumów biją na głowę Hey, Marię Peszek i wielu innych cenionych artystów.

Mowa o zespole Domowe Melodie, których melodyjne, proste i wyraziste teksty nuci coraz więcej Polaków. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Siłą tego składu jest minimalne instrumentarium rozłożone na trzyosobowy skład i głos, który łatwo zapamiętać….

[/center]

designed by know-line.pl