Miasto rozstrzygnęło nowy miejski konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży „SUper Granty”. Wsparcie finansowe w wysokości do 7,5 tys. zł otrzyma 25 samorządów uczniowskich, w tym takie projekty jak „Spece z Magnolki”, „InteGRAciarnia” czy „Wesoły Europejczyk”.
– Samorząd Uczniowski jest pierwszą organizacją demokratyczną, w której mogą realizować się młodzi ludzie, jest również ważnym łącznikiem między wszystkimi uczniami a instytucją, jaką jest szkoła. To również pierwsze miejsce świadomego uczestnictwa dzieci w życiu społecznym. Dzięki „SUper Grantom” samorządy uczniowskie w naszych miejskich szkołach otrzymają większą przestrzeń do aktywności, co przyczyni się do szerszego współdecydowania o życiu szkoły. Z pewnością będzie to kolejna cenna lekcja demokracji dla dzieci i młodzieży – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
Większość zwycięskich projektów wpisuje się w ideę Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a także nawiązuje do świętowanego w maju jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. „SUper Granty” otrzyma 13 projektów samorządów uczniowskich ze szkół podstawowych, m.in. projekty „Szkolny Parlament Uczniowski”, „Reporterska Czternastka – odkrywaj, kreuj, komunikuj. Rozwijaj swoje umiejętności dziennikarskie i telewizyjne, stając się głosem swojej społeczności!” czy „Tydzień europejski: Budowanie Wspólnoty”. Z kolei wśród 12 pomysłów szkół ponadpodstawowych znalazły się m.in.: Międzyszkolna gra miejska „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, ,„Kreatywna Przestrzeń w Grabskim” czy „Graj z Elsnerem – festyn gier planszowych z Lublinem i Unią Europejską w tle”.
Głównym celem nowego konkursu „SUper Granty” jest rozwój i aktywizacja samorządności uczniowskiej. Projekt wpisuje się w Politykę Młodzieżową Miasta Lublin. Realizacja projektów i inicjatyw przez samorządy uczniowskie potrwa do końca października.
Listę szkół, w których Samorządy Uczniowskie otrzymały wsparcie finansowe można znaleźć na stronie https://lublin.eu/supergranty