Światowy Dzień Uchodźcy 2024 w województwie lubelskim – 20 czerwca

Data dodania: 17 czerwiec 2024
Światowy Dzień Uchodźcy 2024 w województwie lubelskim – 20 czerwca

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. Ten dzień to okazja, by podkreślić siłę i odwagę tych, którzy zostali zmuszeni do tego, by porzucić swój dom. Z tej okazji w Lublinie i województwie lubelskim odbędzie się ponad 20 wydarzeń.

Wedle szacunkowych danych UNHCR, Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, 120 milionów ludzi na całym świecie zostało przymusowo przemieszczonych z powodu prześladowań, wojen, przemocy, łamania praw człowieka czy innych tego typu wydarzeń burzących porządek publiczny. W Polsce aktualnie przebywa 953 086 tys. uchodźców z Ukrainy, a także uchodźcy z państw trzecich czy osoby ubiegające się o azyl.

Hasło tegorocznego Dnia Uchodźcy „Dla świata, w którym uchodźcy są mile widziani” podkreśla solidarność oraz potrzebę poszukiwania rozwiązań. Zapewnienie uchodźcom schronienia i niezbędnej ochrony stanowią wyraz człowieczeństwa; a poza wolnością od krzywdy potrzebują oni także móc się rozwijać we wspólnotach, które ich wspierają. Długoterminowe rozwiązania to zaś coś, czego brakuje światu, w którym miliony ludzi żyją w próżni.

Jak okazać solidarność? Pomagając odzyskać siły. Wyjaśnia to Mary Maker, uchodźczyni z Sudanu Południowego i Ambasadorka Dobrej Woli UNHCR: „Zaproście nas do stołu. Uczyńcie nas współtwórcami… Zakończyć kruchość oznacza dla uchodźców móc pracować i zarabiać, stać się częścią społeczności, ponieważ wtedy możemy w niej wzrastać i wnosić w nią wkład”.

Zapraszamy do udziału wydarzeniach.

Kalendarz wydarzeń w województwie lubelskim

  • Występ w TVP Lublin Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej i bębniarskiej grupy kobiecej (Stowarzyszenie „Dla Ziemi”)
    8 czerwca
    Miejsce: TVP Lublin

Podczas wydarzenia wystąpią dwie grupy bębniarskie: Dziewczyńska Grupa Bebniarska, składająca się z dzieci i młodzieży pochodzącej z Czeczenii oraz bębniarska grupa kobieca działająca przy Stowarzyszeniu „Dla Ziemi”

  • Mapa Dobrego Słowa (Spilno Lublin)
    10-20 czerwca

Miejsce: Spilno w Lublinie, ul. Kazimierza Wielkiego 8

Od 10 czerwca Spilno zaprasza do pozostawienia swojego śladu na  Mapie Dobrego Słowa! 1.Przyjdź do Spilno Lublin w dniach 10-20 czerwca 2024. 2. Zrób sobie zdjęcie za pomocą instaxa, który będzie czekał na Ciebie u obsługi Spilno. 3. Do zdjęcia dopisz swoje życzenia dla uchodźców i uchodźczyń, którzy mieszkają w Lublinie. 4. Zdjęcie i życzenia przypnij na Mapie Dobrego Słowa.

  • Wystawa „Miło Was Widzieć” (Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie)
    14-21 czerwca

Miejsce: Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, ul. Głęboka 45

Wystawa fotografii autorstwa Iry Petrovskiej, prezentująca sylwetki uchodźców, którzy mieszkają, pracują i uczą się w Lublinie.

  • Piknik rodzinny połączony z zawodami sportowymi dla najmłodszych (Caritas Archidiecezji Lubelskiej)

17 czerwca, godz. 10.00 – 13.00

Miejsce: al. Unii Lubelskiej 15

Piknik rodzinny połączony z zawodami sportowymi dla najmłodszych. Podczas wydarzenia dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w zawodach podzielonych na szereg dyscyplin sportowych. W programie wydarzenia przewidziano liczne atrakcje i animacje dla dzieci.

  • Gala podsumowująca konkurs „Jesteśmy razem i blisko siebie – moja opowieść” (UNHCR, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie)

18 czerwca, godz. 10.00

Miejsce: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 2

Gala podsumowująca konkurs szkolny „Jesteśmy razem i blisko siebie – moja opowieść”. Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody dla laureatów za najlepsze prace w postaci filmu lub słuchowiska opowiadającego o przyjaźni i relacjach między uczniem/ennicą, a osobami różnej narodowości.

  • Wystawa prac autorskich, warsztaty dla dzieci, joga, zajęcia relaksacyjne, dyktando z jęz. polskiego (Fundacja ADRA Polska)

19 czerwca, godz. 12.00 – 14.30

Miejsce: Centrum Integracji Cudzoziemców w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 21, II piętro

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy połączone z „15-stymi Urodzinami ADRY”. W programie znajdują się eventy: wystawa prac autorskich Beneficjentki ADRA Polska, zajęcia z jogi, warsztaty plastyczne dla dzieci, nauka relaksacyjnego masażu, dyktando z języka polskiego – dla najlepszych upominki, wspólny poczęstunek i tort.

  • Podświetlenie budynków na niebiesko (Stadion Arena Lublin, Plac Litewski, front budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie)

20 czerwca

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy podświetlona na niebiesko zostanie Arena Lublin, Plac Litewski oraz front Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dodatkowo na froncie CSK wyświetlony zystanie napis „Światowy Dzień Uchodźcy” po polsku, angielsku i ukraiński.

  • Piknik na Placu im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie (Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza)
    20 czerwca, 16.00 – 20.00

Miejsce: Plac im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie

Piknik z okazji Dnia Uchodźcy. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in.. Warsztaty muzyczne, gry miejskie, tańce ukraińskie, degustacje różnorodnych potraw, animacje dla najmłodszych.

  • Piknik integracyjny dla osób mieszkających w punktach zbiorowego zakwaterowania w Janowie Lubelskim (Fundacja im. Jana Zamoyskiego)

20 czerwca, 17.00 – 21.00

Miejsce: plac przed Tymczasowym Miejscem Pobytu przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu

Piknik integracyjny „Dzień Uchodźcy”. W programie wydarzenia zaplanowano muzykę na żywo, animacje dla dzieci, dmuchańce, fotobudkę oraz poczęstunek.

  • Całodniowe wydarzenie dot. pomocy prawnej dla dzieci i rodziców z doświadczeniami migracji i uchodźctwa (Kids in Need of Defense)

20 czerwca, 8.00- 17.00

Miejsce: Chopina 14/p.73

KIND organizuje całodniowe porady prawne udzielane przez prawnika dla dzieci uchodźców i migrantów. Spotkanie z prawnikiem odbędzie się w środowisku przyjaznym dzieciom.

  • Bezpieczne Wakacje z PCK (Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża)
    20 czerwca, 10.00- 13.00
    Miejsce: Restauracja Kalyna, ul. Marii Curie Skłodowskiej 12

Wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy w kontekście przygotowań do bezpiecznego spędzania okresu wakacyjnego. W programie znajdą się m.in. pokazy pierwszej pomocy oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

  • 06 – Wystawa Prac Plastycznych Dzieci „Lublin- mój nowy dom” (Ogólnopolski Operator Oświaty)
    20 czerwca, wydarzenie całodniowe

Miejsce: Ukraińskie Centrum Edukacji w Lublinie, ul. Diamentowa 2

Wystawa pokonkursowa prac plastycznych mających na celu zwrócenie uwagi na problemu ludzi „w drodze”, jak i zachęcanie dzieci do odkrywania ciekawych miejsc w Lublinie i rozwijania swoich talentów plastycznych.

  • Kafejka Spotkań Migracyjnych. Opowieści studenckie z drogi (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

20 czerwca, 10.00 – 14.00

Miejsce: Sala nr 4, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS, Plac Marii Curie-Skłodowkiej 4

10.00 – 12.00: Panel dyskusyjny z udziałem studentów i studentek z doświadczeniem uchodźczym. Będzie to opowieść o drodze, jaką przeszli nasi goście – od trudnych decyzji o opuszczeniu swojego kraju, przez niepewność, wyzwania i zmagania związane z adaptacją do nowego życia w Polsce. Paneliści: Sofiya Bakshi, Valeriia Boiko, Anastasiia Minich i Artur Senyk

12.30 – 14.00: Koncert z okazji Światowego Dnia Uchodźcy na Placu Marii Curie-Skłodowskiej, Julia Romanyuk z zespołem

  • Uchodźcy z Ukrainy w Polsce- regulacje prawne, praktyka (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Fundacja Inicjatyw Menedżerskich)

20 czerwca, 11.00– 13.00

Miejsce: Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, ul. Bursaki 12

Forum dyskusyjne ze Studentami moderowane przez Rektora Uczelni prof. Marię Mazur i prezesa FIM Pawła Prokopa. Dyskusję poprzedzi wystąpienie wprowadzające pt. Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. wygłoszone przez Marię Mazur- Pełnomocnika Wojewody Lubelskiego ds. procesów migracyjnych i integracji.

  • Piknik „Dzień Uchodźcy” w Zamościu (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie)
    21 czerwca, 14.00- 18.00

Miejsce: plac przed Tymczasowym Miejscem Pobytu przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu

Piknik integracyjny „Dzień Uchodźcy”. W programie wydarzenia zaplanowano muzykę na żywo, animacje dla dzieci, dmuchańce, fotobudkę oraz poczęstunek.

  • Piknik rodzinny przy CPMiU w Zamościu (Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej)
    22 czerwca, 12.00- 15.00

Miejsce: tereny zielone przyległe do CPMiU w Zamościu, ul. Kolegiacka 1A

Piknik rodzinny dla beneficjentów CPMiU, przyjaciół oraz osó wspierających Centrum. W programie przewidziano m.in. Gry, zabawy integracyjne, malowanie twarzy, konkursy, konkurencje sportowe, poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Moja Rodzina”.

  • Pokaz filmu „Avant-Drag! oraz Q&A (Fundacja Camera Femina)
    22 czerwca, 16.30
    Porywający dokumentalny portret dziesięciu greckich drag queens, które wychodzą na ulice Aten, aby kwestionować obowiązujące społeczne normy i ograniczenia
  • Warsztaty „Nie musisz być kimś, kim nie chcesz” (Fundacja Camera Femina)

23 czerwca, 14.00
Warsztaty dotyczące wzmocnienia pozycji uczestników/czek poprzez zgłębienie tematów samoakceptacji, tożsamości i wolności osobistej.

  • Piknik integracyjny w Białej Podlaskiej (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej)
    26 czerwca

Miejsce: Bialskie Wod-Kan Sp.z o.o, ul. Narutowicza 35A

Piknik integracyjny z okazji Dnia Uchodźcy. W programie znalazły się między innymi: koncert zespołu Spievka, poczęstunek i degustacje potraw przygotowanych przez osoby z doświadczeniem uchodźczym z różnych krajów, dmuchańce i animacje dla dzieci.

designed by know-line.pl