Święto Botaniki w Botaniku

Data dodania: 05 sierpień 2022
Święto Botaniki w Botaniku

już w najbliższą niedzielę (7 sierpnia) w godzinach od 10.00 do 17.00 na pl. przy Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS odbędzie się plenerowe „Święto Botaniki w Botaniku”, czyli prawdziwa gratka dla małych i dużych miłośników przyrody.

W programie ciekawe wykłady i prelekcje o tematyce botanicznej, prowadzone przez naukowców zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Botanicznym oraz atrakcyjne warsztaty m.in. ceramiczne z Alchemillia, plastyczne z wykorzystaniem materiałów roślinnych, z rozpoznawania roślin, mikroskopowe czy mini warsztaty dla najmłodszych z sadzenia roślin doniczkowych, gry terenowe, zabawy rodzinne i konkursy z nagrodami. Ale to nie wszystko! Ogród Botaniczny przygotował dla miłośników przyrody także spacery tematyczne z przewodnikiem po najciekawszych zakątkach Ogrodu, np. do pszczelego domu, czyli naszej Ogrodowej Pasieki UMCS, ogrodowych szklarni, a nawet szlakiem trzmieli. W niedzielę nie zabraknie także rozmów i dyskusji o szeroko pojętej ochronie różnorodności biologicznej, roli i znaczeniu roślin, o interakcjach ze zwierzętami, o ich zagrożeniu i sposobach ich przeciwdziałania, o programach ochrony roślin in situ i ex situ, szczególnie tych lokalnych, występujących w obszarze woj. lubelskiego.

Na pl. przy Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS znajdziemy stoiska edukacyjne i promocyjne wielu jednostek związanych z przyrodą, a także lubelskich wystawców ze zdrową żywnością, naturalnymi kosmetykami, produktami pochodzenia pszczelego, rękodziełem związanym z roślinami, a nawet szkółek roślin ozdobnych. Swoją działalność zaprezentują m.in. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiewnictwa w Lublinie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych reprezentowana przez Nadleśnictwa: Krasnystaw, Lubartów i Parczew, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Uniwersytet Dziecięcy UMCS i Koło Gospodyń Wiejskich z Kozubszczyzny. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana praca dyplomowa mgr Tetyany Falalievy pt. „Strefa przetwarzania”, wykonana na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem dr Małgorzaty Gorzelewskiej-Namioty.

„Święto Botaniki w Botaniku” wpisuje się w działania naszej Uczelni związane z obchodami trwającego Roku Botaniki, przypadającego w setną rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Głównym ich celem jest popularyzacja wiedzy przyrodniczej, dotyczącej szeroko rozumianej botaniki, a także podkreślenie zasługi polskich botaników dla światowej nauki oraz przypomnienie rozwoju botaniki, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ogród Botaniczny UMCS przyłączając się do obchodów chce szczególnie podkreślić i przybliżyć społeczeństwu rolę roślin i dziedziny nauki – botaniki w życiu człowieka i całego środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem flory województwa lubelskiego i Lubelszczyzny.

Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku Ogrodu oraz na stronie: www.garden.umcs.pl
Bilet wstępu wynosi 5 zł, a dla dzieci do 12. roku życia wstęp jest bezpłatny.

designed by know-line.pl