Świętowanie Wolontariatu w Europejskiej Stolicy Młodzieży

Data dodania: 04 grudzień 2023
Świętowanie Wolontariatu w Europejskiej Stolicy Młodzieży

„Wolontariat Jutra! – NieKonferencja Wolontariatu Lubelskiego” to wydarzenie zarówno dla tych, którzy już działają w tym obszarze, jak i tych, którzy dopiero zastanawiają się nad zaangażowaniem w taką formę działalności. Spotkanie dla osób zainteresowanych ideą wolontariatu odbędzie się 5 grudnia, w ramach Festiwalu Podsumowania Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

5 grudnia obchodzimy dzień osób, dzięki którym dzieją się rzeczy niesamowite, piękne i ważne. Dlatego nie ma lepszej daty na spotkanie poświęcone wolontariatowi niż Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich, którzy poświęcają swój czas i energię na rzecz innych, ale także tych którzy zaangażowali się w realizację obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Wydarzenie „Wolontariat Jutra! – NieKonferencja Wolontariatu Lubelskiego” łączy w sobie różnorodne perspektywy i pasje młodych ludzi, aktywnie włączających się w działania społeczne i obywatelskie. Organizując spotkanie chcemy docenić ich wkład w budowanie przyjaznego Lublina, a także zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę pełnią w naszym mieście wolontariuszki i wolontariusze  mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Wydarzenia będzie okazją do zacieśnienia więzi miedzy osobami wolontariackimi, jak i dyskusji o wolontariacie przyszłości. Będzie także przestrzeń na improwizację raperską oraz poszerzenie swojej wiedzy o korzyściach z wolontariatu oraz o tym, jak weryfikować wydarzenia i notować wizualnie. Spotkanie skierowane jest do osób powyżej 16 roku życia aktywnie działających w ramach wolontariatu, angażujących się w wolontariat szkolny lub na uczelni oraz realizujących się w ramach działalności kół naukowych, a także do przedstawicieli Młodzieżowej i Studenckiej Rady Miasta Lublin.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Sempre a Frente, Stowarzyszenie Homo Faber, Centrum Wolontariatu Sportowego Miasta Lublin, Warsztaty Kultury oraz Biuro Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Harmonogram wydarzenia:

  • 10.00 / otwarcie,
  • 11.00-11.40 / integracja i sieciowanie wszystkich,
  • 11.40-12.00 / przerwa kawowa,
  • 12.00-12.40 / panel dyskusyjny o wolontariacie przyszłości,
  • 12.40-12.50 / przedstawienie standardów i programu rozwojowego oraz aplikacji „Wolontariat Jutra”,
  • 12.50-14.20 / warsztaty: Fakescape – Marcel Kiełytka ze Stowarzyszenia Demagog / Jak przekuć wolontariat w karierę zawodową i sposób na życie? – Marianna Pikul z Asg Zg (warsztat w języku angielskim) / Sketchnoting – Paula Krać,
  • 14.20-14.35 / prezentacja możliwości wolontariatu artystycznego,
  • 14:35 / zakończenie.

„Wolontariat Jutra! – NieKonferencja Wolontariatu Lubelskiego” odbędzie się jutro (wtorek, 5 grudnia) w godz. 10.00-15.00, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, ul. Grottgera 2. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim, z tłumaczeniem na język angielski oraz polski język migowy.

Projekt „Wolontariat Lubelski” obejmował cykl szkoleń, seminariów i warsztatów, które przygotowały przyszłe wolontariuszki i wolontariuszy do podjęcia pracy w wybranym obszarze. Dodatkowo, przy współudziale organizacji pozarządowych, osób eksperckich oraz praktyków i praktyczek powstał dokument „Standardy Organizacji Wolontariatu”, który porządkuje, opisuje i systematyzuje zasady współpracy pomiędzy organizacjami i wolontariuszami. W ramach działań projektowych została uruchomiona specjalna aplikacja dotycząca wolontariatu. Narzędzie ma łączyć lokalne organizacje pozarządowe, instytucje oraz nieformalne inicjatywy z mieszkankami oraz mieszkańcami Lublina, którzy chcą zaangażować się w pomoc na rzecz innych. Proces podnoszenia kompetencji wolontariuszek i wolontariuszy, tworzenia standardów wolontariatu, akcji promującej wolontariat jest stale monitorowany i ewaluowany tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym procesie i wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.

 

designed by know-line.pl