Sztuka miejsc pamięci na Grodzkiej 5

Data dodania: 05 styczeń 2016

[b]Agnieszka Dauksza, Szymon Maliborski oraz Łukasz Surowiec przyjrzą się strategiom pracy z miejscami pamięci i aktualnym praktykom artystycznym dotyczącym upamiętniania. [/b]

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie „Sztuka miejsc pamięci” w ramach projektu Grodzka 5. Goście odnosząc się do własnych doświadczeń przyjrzą się aktualnym praktykom artystycznym dotyczącym upamiętniania, pracy pamięci czy przepisywania historii. Realizowane na styku humanistyki i sztuk wizualnych projekty często inspirują się metodologią wypracowywaną w ramach rozwijających się od wielu lat studiów nad pamięcią i historią. Są obszarem aktywności, gdzie potrzeba zachowania zasady stosowności (dobrania stosownej formy do wyrażania treści) miesza się z chęcią lub koniecznością przekroczenia, gdyż być może niewiele rzeczy zużywa się tak szybko jak pamięć. W polskim kontekście powyższe kwestie odnoszą się zazwyczaj do wydarzeń związanych z Zagładą i II wojną światową. O tym jak można pracować z tym bagażem doświadczeń oraz czy istnieją inne obszary wymagające odkrycia / przepracowania rozmawiać będą Agnieszka Dauksza, Szymon Maliborski i Łukasz Surowiec.

[b]Kiedy:[/b] 12 stycznia 2016 | godz. 18:00
[b]Gdzie:[/b] Warsztaty Kultury
[b]Wstęp wolny[/b]

[b]Kuratorka projektu:[/b] Magdalena Ujma

[b]Agnieszka Dauksza[/b] – kulturoznawczyni, historyk literatury. W Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ przygotowuje pracę doktorską poświęconą afektom w literaturze i sztuce modernizmu. Realizuje grant Narodowego Centrum Nauki związany z tematem rozprawy. Stypendystka m.in. FNP Start, MNiSW, Fundacji Sapere Auso. Autorka książki Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (Universitas, Kraków 2013). Współautorka (wraz z Szymonem Maliborskim) eseju filmowego Płaszów. Odkrywka (Kraków 2013) oraz projektu Krakowskie sny Amona Goetha. Współredaktorka tomu Kultura afektu – afekty w kulturze wydanego przez Instytut Badań Literackich. Autorka licznych artykułów naukowych. Publikowała między innymi w Tekstach Drugich, Didaskaliach czy Pamiętniku Literackim.

[b]Szymon Maliborski[/b] – historyk sztuki, kulturoznawca, doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ, niezależny kurator, twórca filmów wideo. Współpracował m. in. z Instytutem Polskim w Dusseldorfie, CSW Zamek Ujazdowski. Autor projektów artystycznych takich jak: Krakowskie Sny Amona Goetha (wraz z Agnieszką Daukszą) czy Poznanie przyrody nie jest przyrodą. W ramach współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie był kuratorem wystawy Pokażcie nam Wasze marzenia prezentującej kolekcję MSN podczas festiwali Open`er w 2014 r. Współkurator siódmej edycji festiwalu Warszawa w Budowie. Obecnie wraz z Danielem Rycharskim zaangażowany w projekty Pomnik Chłopa oraz Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych. Publikował m.in w takich magazynach jak Didaskalia, Obieg, Szum.

[b]Łukasz Surowiec [/b](ur. 1985 w Rzeszowie) – polski artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2007-2009 student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie w latach 2009-2010. Twórczość Łukasza Surowca jest zróżnicowana zarówno pod względem formy, jak i zagadnień podejmowanych przez artystę. Surowiec jest twórcą poszukującym, który w konfrontacji ze światem znajduje treści dla coraz to nowych projektów artystycznych, angażujących wiele aspektów rzeczywistości. Swobodnie porusza się pomiędzy dyskursami ważnymi dla sztuki współczesnej. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Do jego głośniejszych projektów należą Berlin-Birkenau realizowany w 2012 r. podczas Berlin Biennale, Skup Łez z 2014 r. (współautorka Alicja Rogalska) czy mural realizowany na podstawie dziecięcego rysunku „Tato nie płacz”, Katowice Street Art Festiwal 2015.

designed by know-line.pl