Teatr Centralny – hello kitty / Sen nocy letniej / W imię ojca i syna

Data dodania: 25 styczeń 2013

Już dziś zapraszamy do Teatru Centralnego w lutym. Na początek (02-03.02.2013) "hello kitty", spektakl w reżyserii Wojtka Kapronia z Lubelskiego Teatru Tańca. Ponowne odczytanie Dziennika Anne Frank i opowieści o samotności, lęku i utracie dzieciństwa w obliczu okrucieństwa historii. W połowie lutego (15 – 16.02.2013) zaprezentujemy "Sen nocy letniej" – spektakl zrealizowany przez grupę Zapaleni.org, w którym razem z profesjonalnymi aktorami występują osadzeni z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Po raz pierwszy pokazany w 2012 roku podczas Festiwalu Konfrontacje Teatralne, nominowany został do do Nagrody Gazety Wyborczej Lublin – Wydarzenie Kultury 2012 . Do piątku 25 stycznia można tutaj głosować – do czego gorąco zachęcamy. Spotkaniu z Szymonem Bogaczem w Czytelni Dramatu towarzyszyć będzie performatywnemu odczytaniu „W imię ojca i syna”, dramatu przedstawiającego rozmowy syna z nieżyjącym rodzicem (26.02.2013).

[b]Teatr Centralny

02 – 03.02.2013, Lubelski Teatr Tańca – hello kitty
15 – 16.02.2013, Projekt Zapaleni.org – Sen nocy letniej
26.02.2013, Czytelnia Dramatu – „W imię ojca i syna” czytanie performatywne[/b]

[b]02 – 03.02.2013
Lubelski Teatr Tańca – hello kitty[/b]

#1c

hello kitty
idea/reżyseria: Wojtek Kaproń
dramaturgia: Grzegorz Kondrasiuk
słowo: Mateusz Nowak
udźwiękowienie: Maciej Połynko
kostiumy: Jola Szala
wizualizacje: Piotr Lu Lużyński
światła: Grzegorz Polak
wykonanie: Beata Mysiak, Wojtek Kaproń, Paweł Grala/Pracownia Fizyczna, Wojciech Łaba/Pracownia Fizyczna
produkcja: Teatr Centralny – Centrum Kultury w Lublinie

W „Hello Kitty” pytamy o zagadkę tego życia Anne Frank, o zagadkę człowieka-samego-w-sobie, którą Anne rozwiązała pomiędzy trzynastym a piętnastym rokiem życia. W dwa lata ukrywania się w Oficynie przeżyła utratę dziecięcej naiwności, przeszła przyśpieszone dojrzewanie, które doprowadziło ją do przenikliwego zrozumienia swojej samotności. Jak można dokonać takiego odkrycia, zyskać wewnętrzną wolność, będąc tak bardzo, po wielokroć uwięzionym? Uwięzionym przez historię, przez własną społeczność, własne ciało? Szczegóły

Spektakl jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób taniec wypełnia puste przestrzenie znaczeniowe, werbalne luki. Pamiętnik Anne adresowany do wyobrażonej przyjaciółki Kitty jest punktem wyjścia do podjęcia próby uchwycenia istoty tragedii jednostki, która nie ma wpływu na swój los.
Marta Zgierska, „ZOOM – Lubelski Informator Kulturalny”

Spektakl – pozornie łatwy do odczytania i zinterpretowania – stawia coraz to nowe pytania, mnoży paradoksy, przerzuca skojarzenia, otwiera coraz to nowe konteksty, uczy patrzeć na życie na więcej niż jeden sposobów.
Halina Dębińska, „Gazeta Wyborcza”

Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca pokazuje inną drogę. Stworzenia sobie – gdy nie ma już nic do stracenia – własnej przestrzeni wolności. Nie wiem, czy każdy potrafiłby pójść ową drogą; nie wiem, czy sam bym potrafił. Ale takie właśnie pytanie towarzyszyło mi jeszcze długo po zakończeniu spektaklu.
Andrzej Z. Kowalczyk, „Kurier Lubelski”

Kiedy: 02.02.2013, godz.19.00 / 03.02.2013, godz.19.00
Gdzie: Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5
Bilety: 12 pln (ulgowe) i 20 pln (normalne) do kupienia w kasie Centrum Kultury oraz w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21

[b]15 – 16.02.2013
Projekt Zapaleni.org – Sen nocy letniej[/b]

#3c

Sen Nocy Letniej
reżyseria: Joanna Lewicka,
koordynacja: Dariusz Jeż, Łukasz Pruchniak,
scenografia: grupa warsztatowa prowadzona przez Jacka Fijałkowskiego,
kostiumy: Marta „El Bruzda” Góźdź, muzyka na żywo: Łukasz Pruchniak,,
światło: Marcin „Kabat” Kowalczuk, dźwięk: Tomasz „Słonecznik” Kraśkiewicz,
grafika: Kama Bubicz
foto: Marta Zgierska i Maciek Rukasz – Agencja BlowUp,
sufler: J. J.,
obsada: Dariusz Jeż, Dorota Porowska, Angelika Kujawiak, Sebastian Czech, Szymon Semeniuk, Paulina Połowniak, Katarzyna Tadeusz, Andrzej Fiuk, Krystian Jawłoszewicz-Budrik, Adrian Gmiterczuk, Sebastian Grygny, Marta „El Bruzda” Góźdź, Borys Wysocki
produkcja: Anna „Fruza” Stępień

"Chropawość ról odtwarzanych przez amatorów reżyserka umiejętnie uzupełniła postaciami granymi przez doświadczonych aktorów. Na uwagę zasługuje między innymi Katarzyna Tadeusz, która jako szara i nijaka, ale jednocześnie szalenie zdeterminowana Helena, znakomicie ogrywa Demetriusza i Lizandra, czy Angelika Kujawiak – wszędobylski Puk, mistrz ceremonii i pełen erotycznego uroku chochlik w jednym.(…)
To, co czyni jednak ten spektakl wyjątkowym, to przede wszystkim udział w nim "ofiar resocjalizacji". Więźniowie z Opola Lubelskiego nie udają innych niż są, nie serwują nam sentymentalnych opowieści o tym, jakie nieszczęścia zaprowadziły ich za kraty, kiedy nie muszą, to też nie męczą się z Szekspirowską frazą i mówią swoim językiem, od siebie, z ironią i dystansem opisując swoją sytuację. W więzieniu oczywiście znaleźli się więc przypadkiem i przez nieporozumienie, a największa ich wina to zdemolowanie za pomocą roweru marki Wigry radiowozu."
Jarosław Cymerman, Gazeta Wyborcza 21.10.2012

"Osadzeni kierowani przez Joannę Lewicką na nowo odczytali komedię Szekspira, doskonale łącząc doświadczenia więzienne z oryginalnym tekstem. Jako aktorzy sprawdzili się znakomicie, wykazując się nie lada talentem komediowym i z pewnością byli tego wieczoru najważniejszymi bohaterami."
Marta Zgierska ZOOM 11/12

Zapaleni.org – to grupa szaleńców związana z lubelskim środowiskiem artystycznym, która od lutego 2012 roku rozpoczęła wspólny projekt. Jego koordynatorem jest aktor znanych lubelskich teatrów: Sceny Prapremier InVitro i neTTheatre – Dariusz Jeż. Działalność grupy ma umożliwić zaangażowanie w działania kulturotwórcze i artystyczne osobom, które z różnych powodów spotykają się z wykluczeniem społecznym: chorym, bezdomnym, niepełnosprawnym, osadzonym w więzieniach. Szczegóły

#2c

[b]Kiedy: 15.02.2013 godz.19.00 / 16.02.2013 godz.19.00
Gdzie: Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5
Bilety: 20/30 zł. Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu spektaklu na godzinę przed rozpoczęciem.
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21[/b]

[b]26.02.2013
Czytelnia Dramatu
„W imię ojca i syna” Szymona Bogacza (czytanie performatywne)[/b]

#4c

reżyseria: Daniel Adamczyk
czytają: Gabriela Jaskuła (Teatr im. H. Ch. Andersena), Justyna Kazek, Ludwika Mroczkowska, Michał Zgiet (Kompania „Teatr”), Jan Żórawski.
Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem sztuki Szymonem Bogaczem i realizatorami.

Jak twierdzi autor sztuki, Szymon Bogacz, z rodzicami możemy dogadać się po alkoholu albo po śmierci. Dramat Bogacza przedstawia rozmowy syna z nieżyjącym rodzicem. Śmierć staje się narodzinami nowej relacji – wyimaginowanej, ułomnej, pięknej. Sztuka Szymona Bogacza była nominowana do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2009 r.

(…)
OJCIEC
Albo jak się kochałeś…
JA
To chyba przesada! Kiedy mnie…?!
OJCIEC
To wynik logicznego myślenia, a nie podglądanie. Na pewno się tak
kochaliście, prawda?
JA
Przestańcie!
ŻONA
Tak. Nie raz. Jest świetny w tej pozycji łonowej. (…)
/Fragment sztuki/

Szymon Bogacz – studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był muzykiem orkiestrowym, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie. W teatrze debiutował dramatem Stosunki damsko-męskie (Teatr Zakład Krawiecki we Wrocławiu, 2006). Sztuka W imię Ojca i Syna znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009 . Allegro moderato to kolejna sztuka Bogacza, która została zakwalifikowana do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (pod pierwotnym tytułem Marta). Jej prapremiera miała miejsce na deskach Teatru na Woli w Warszawie (Scena Przodownik, 2011), a także znalazła się w finale 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (sam tekst). W 2012 roku w Teatrze Rampa w Warszawie wystawiono jego sztukę Być jak Frank Sinatra (…)

Projekt realizowany we współpracy Teatru Centralnego i ACK UMCS „Chatka Żaka”

[b]Kiedy: 26.02.2013, godz. 19:00
Gdzie: Sala Widowiskowa, ul. Popiełuszki 5
Bilety: wstęp wolny[/b]

designed by know-line.pl