Teatr Centralny "Starucha" – Prapremiera Teatru Ochoty – 05.05.2011

Data dodania: 18 kwiecień 2011

[b]05.05.2011
Teatr Centralny
Starucha – Prapremiera Teatru Ochoty[/b]

STARUCHA wg prozy Daniła Charmsa w przekładzie Jerzego Czecha
scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
muzyka: Piotr Tabakiernik
scenografia: Robert Pludra
kostiumy: Magdalena Dąbrowska
obsada: Wiktoria Gorodeckaja, Anna Sroka, Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy), Adam Ferency (Teatr Dramatyczny), Andrzej Mastalerz, Kamil Pruban (Akademia Teatralna)
koordynatorka produkcji: Katarzyna Krapacz
asystentka reżysera: Alicja Brudło
producent: Teatr Ochoty / koprodukcja: Teatr Centralny w Centrum Kultury w Lublinie

Teatr Ochoty przygotowuje nowy spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego inspirowany twórczością rosyjskiego pisarza Daniła Charmsa oraz działalnością awangardowej grupy artystycznej OBERIU. Premiera odbędzie się na początku maja 2011 w Lublinie i w Warszawie.

Starucha trzyma zegar bez wskazówek, z którego jednak da się odczytać godzinę. Ta sytuacja otwiera świat dziwnych, absurdalnych zdarzeń, świat, w którym granicę między życiem a śmiercią można przekraczać w każdą stronę, a zwykłe czynności, jak kupowanie chleba czy picie wódki prowadzą do nieprzewidywalnych skutków. Sąsiad-gawędziarz, przyjaciel-filozof i kobieta-romantyczne złudzenie towarzyszą Daniłowi w zmaganiach z nieustannie zmieniającą się rzeczywistością.

Igor Gorzkowski sięga do twórczości jednego z najbardziej intrygujących ugrupowań artystycznych pierwszej połowy XX wieku. Rekonstruuje teatr oberiutów, wczytując się nie tylko w tekst najdłuższej prozy Charmsa – powieści Starucha, lecz także w manifest i biografie członków OBERIU.
Spod groteskowo-onirycznego sztafażu wyziera lęk przed nieuchronnością śmierci i zapowiedź tragicznych losów członków grupy. Reżyser zaprosił do współpracy kostiumografkę Magdalenę Dąbrowską, odpowiedzialnego za scenografię Roberta Pludrę z grupy PG13, a także młodego kompozytora Piotra Tabakiernika, którego akompaniament na żywo nawiązywać będzie do taperskich klimatów początków ery kinematografii. W obsadzie znaleźli się: Wiktoria Gorodeckaja, Anna Sroka, Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy), Adam Ferency (Teatr Dramatyczny), Kamil Pruban (Akademia Teatralna) oraz w roli głównej – Andrzej Mastalerz.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się 5 maja 2011 w Teatrze Centralnym w Centrum Kultury w Lublinie, który jest koproducentem przedstawienia. Premiera będzie miała miejsce 9 maja 2011 w Teatrze Ochoty w Warszawie.
więcej>>

Kiedy: 19:00
Gdzie: Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5
Bilety: 20 pln (studenckie) i 25 pln – do kupienia w kasie Centrum Kultury i na godzinę przed spektaklem w Warsztatach Kultury
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21

Kontakt:
tel.: 081 53 603 18
e-mail: centralny@ck.lublin.pl

designed by net-line.pl