W jaki sposób powinniśmy opracowywać niechlubne fragmenty naszej historii? Czym obecnie skutkuje wypieranie niechcianej pamięci poza horyzont świadomości społecznej? Czy w późnej nowoczesności wciąż niezbędna jest aktywność artystów i naukowców „kalających własne gniazdo”? O tych i o innych problemach z polskością w kontekście twórczości Thomasa Bernharda i Krystiana Lupy opowie profesor Jan Tomasz Gross.
Na XXI Konfrontacje Teatralne do Lublina po raz pierwszy w swojej długoletniej praktyce artystycznej przyjedzie Krystian Lupa. Ten wybitny polski reżyser pojawi się w Lublinie ze spektaklem zrealizowanym na scenie Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego. „Plac bohaterów” (2015) to adaptacja ostatniego dramatu austriackiego pisarza i dramaturga Thomasa Bernharda. A zatem to niecodzienne wydarzenie stworzy nam okazję do obcowania nie tylko ze znakomitym polskim reżyserem, lecz także z duchem kontrowersyjnego austriackiego pisarza.
Jan Tomasz Gross – socjolog, politolog i historyk; mieszka w Stanach Zjednoczonych. Autor głośnych książek „Sąsiedzi” i „Strach”. Urodził się 1 sierpnia 1947 roku w Warszawie. Jan Tomasz Gross zajmuje się najnowszą historią Polski i Europy środkowej i wschodniej; jego książki o stosunkach polsko-żydowskich wzbudziły w minionym dziesięcioleciu w Polsce dwie ogólnonarodowe debaty historyczne. (…) W 1972 roku Jan Tomasz Gross ukończył studia socjologiczne i oddał się pracy naukowej. Doktorat obronił w 1975 na uniwersytecie Yale w New Haven. W Yale pracował do 1984 roku w dziedzinie socjologii i sowietologii, osiągając stanowisko docenta. W latach 1984-1992 był profesorem socjologii na uniwersytecie Emory w Atlancie, a w latach 1992-2003 politologii i studiów europejskich w New York University. Był stypendystą fundacji Fullbrighta, Guggenheima, Hoovera i Rockefellera. Gościnnie wykładał na największych uczelniach amerykańskich, m.in. Harvarda i Stanforda, w Berkeley i Columbii, a także w Paryżu, Wiedniu, Krakowie i Tel Awiwie. Od 2003 roku jest profesorem historii uniwersytetu w Princeton, kieruje katedrą dziejów XX-wiecznych wojen światowych. (źródło: culture.pl)