Trzy spotkania w Bibliotece Miejskiej

Data dodania: 13 czerwiec 2011

[b]Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza:

na spotkanie z japonistą Zbigniewem Kiersnowskim – 15 czerwca 2011, godz. 16.00
Filia Nr 12, ul. Żelazowej Woli 7

na spotkanie autorskie z Martą Fox – 16 czerwca 2011 r. godz. 10.00
Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104

na spotkanie autorskie z Tarasem Prochaśką z cyklu Czarne Inspiracje – 17 czerwca 2011 r. godz. 17.00
Filia nr 2, ul. Hempla 5

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. [/b]

Spotkanie z japonistą Zbigniewem Kiersnowskim

15 czerwca 2011, godz. 16.00
Filia Nr 12, ul. Żelazowej Woli 7

#2c
Japonista i tłumacz. Studiował i pracował w Japonii. Autor przekładu kilkudziesięciu tomów mangi oraz opowiadania Junichiro Tanizaki "Opowieść o mojej miłości do matki".
Dla wydawnictwa Media Rodzina przetłumaczył baśń "Tatsu Taro" ( ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz), obecnie pracuje nad przekładem zbioru baśni i legend japońskich.

Spotkanie autorskie z Martą Fox

16 czerwca 2011 r. godz. 10.00
Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104

#3c
Marta Fox wydała 30 książek (powieści, opowiadania, poezja, eseje).
W wierszach potrafi być namiętnie romantyczna, zmysłowa i równocześnie uciekać w symbole lub znaczenia z innego wymiaru. Skupia się na widzeniu personalistycznym, ceni wysublimowane i jednostkowe doświadczenie emocjonalne.

Przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Jej pisarstwo skupione jest wokół zagadnień, które wymagają rewizji postawy życiowej, podjęcia odpowiedzialności za własne decyzje. Marta Fox nie moralizuje, ale widać w jej powieściach wyraźny krąg wartości. Jej powieści charakteryzują się głębią psychologiczną i świetnie przedstawiają obyczajowość polskiej szkoły oraz mentalność młodzieży.

Młodzieżowe powieści Marty Fox od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych.

Spotkanie autorskie z Tarasem Prochaśką z cyklu Czarne Inspiracje

17 czerwca 2011 r.
Filia nr 2, ul. Hempla 5 – godz. 17.00

#4c
Taras Prochaśko – dziennikarz i pisarz, z wykształcenia botanik. Twórczość Tarasa Prochaśki, młodego pisarza ze Stanisławowa (Iwano-Frankiwska), jednego z czołowych reprezentantów słynnego `fenomenu stanisławowskiego`, należy do najbardziej interesujących zjawisk ukraińskiej literatury, powstałej w ciągu ostatniego dziesięciolecia" – pisze Jurij Andruchowycz i dodaje, że twórczość Prochaśko skupia na sobie zainteresowanie nie tylko krytyków, dziennikarzy i badaczy literatury, ale także "wielkiej ilości tzw. `wykształconych czytelników`, smakoszy innowacji, poszukiwaczy i miłośników innego". Polskim czytelnikom znane są dwie książki Prochaśki: zbiór opowiadań "Inne dni Anny" oraz powieść "Niezwykli".

Twórczość:
"Inne dni Anny" (zbiór opowiadań, 2001), "Niezwykli" (powieść, 2002), "Z tego można zrobić kilka opowiadań" (2005), "Ukraina" (2006), "Spalone lato" (2007),

designed by know-line.pl