TURECKI RAMBO W Lublinie!

Data dodania: 10 lipiec 2018

19 lipca, 21:00
Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie

 

O FILMIE

Komandos musi zniszczyć grupę terrorystyczną ukrywającą się w górach. Jego misją jest walka, jedzenie kebabów i jeszcze więcej walki.
Film reżysera „Tureckich Gwiezdnych Wojen”. Absurdalnie nieudana wersja amerykańskiego hitu i jedno z najbardziej osobliwych zjawisk w historii kina. Dla koneserów kina klasy B.

 

 

W latach osiemdziesiątych w Turcji nałożone zostały duże ograniczenia dotyczące dystrybucji kina zachodniego. Gdy na świecie rozkwitał popyt na hollywoodzkie blockbustery w Turcji mógł albo rozwinąć się rynek nielegalnych nośników filmowych albo tamtejsi filmowcy mogli kręcić podróbki amerykańskich hitów realizowane przy nieporównywalnie mniejszym budżecie i osadzając bohaterów w rodzimych realiach. Brzmi zupełnie niewiarygodnie? A jednak takie zjawisko miało miejsce i to szeroką skalę. W ten właśnie sposób rozwinął się cały rynek filmów "inspirowanych" kinem Hollywood. 

 

Jednym z czołowych twórców był Çetin İnanç, reżyser "Tureckiego Rambo" jak również wielu innych tego typu produkcji, realizowanych średnio w około 10 dni!

I chociaż İnanç z zawodu był prawnikiem to bardzo często posługiwał się w swoich filmach plagiatem. Nie tylko kradł pomysły, bohaterów i scenariusze ale nawet bezpośrednio wycinał sceny z oryginalnych filmów by potem wkleić je do swoich dzieł. 

Po latach turecka szkoła plagiatu została zauważona przez świat i zaliczona do jednych z najbardziej osobliwych zjawisk w historii kina.

 

 

 

reż. Çetin Inanç
akcja / Turcja / 1986
1h 13 min
trailer

O NAJLEPSZYCH Z NAJGORSZYCH
Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, kosmici, potwory, fabuła nietrzymająca się kupy, a także zaangażowanie i pasja autorów, to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej. Kino klasy B zaraża entuzjazmem twórców, który udziela się także widzom. W programie przeglądu zobaczymy bardzo złe filmy, które jednak wpisane zostały do kanonu kina kultowego.

MIEJSCE: Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12 ( w razie deszczu – Kino CK)

BILETY: 10 zł do nabycia online oraz w kasie Centrum Kultury w Lublinie lub telefonicznie.Kasa czynna: pon. – pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem, tel.: 81 466 61 40.Kontakt: Filmy Najlepsze z Najgorszych

designed by net-line.pl