Unia wspiera polskie wzornictwo

Data dodania: 25 listopad 2016

Angielskiego terminu design używa się do określenia dobrze zaprojektowanych przedmiotów zarówno pod względem estetyki, funkcji czy ergonomii. Polacy coraz bardziej doceniają ładne i praktyczne rzeczy, jednak design wciąż kojarzy się ekskluzywnymi produktami z drogich salonów.

 

Wzornictwo to jednak o wiele szersze pojęcie. Stanowi narzędzie innowacji, wymiany gospodarczej i kulturowej oraz odpowiada na wyzwania współczesności wynikając ze zmieniających się uwarunkowań. Sztuka użytkowa odgrywa znaczącą rolę w rozwoju gospodarki. Dla biznesu jest narzędziem wdrażania innowacji skierowanych na potrzeby użytkowników. Powoduje zatem wzrost konkurencyjności. Komisja Europejska chce, żeby design do 2020 r. stał się rozpoznawalnym i uznawanym elementem polityki innowacji w Europie, na poziomie wspólnotowym, krajowym i regionalnym. Na ten cel zostały przeznaczone dofinansowania, w ramach których Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Działanie 1.4 Wzór na konkurencję (http://popw.parp.gov.pl/dzialanie-1-4-wzor-na-konkurencje/dzialanie-1-4-wzor-na-konkurencje). Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą uzyskać  kompleksowe wsparcie w wykorzystaniu procesów wzorniczych, począwszy od przeprowadzenia audytu wzorniczego, przez opracowanie strategii wzorniczej, skończywszy na wdrożeniu innowacji.

 

Wzrost przez innowacje

Ma to zwiększyć potencjał przedsiębiorstw w zakresie odpowiedniego zarządzania wzornictwem oraz spowodować wzrost wykorzystywania wzornictwa w biznesie, co będzie skutkować stworzeniem nowych produktów czy usług. Poprawi się też konkurencyjność gospodarki, bowiem wzornictwo wpływa na wzrost PKB, tworzy miejsca pracy i wpływa rozwój technologii stosowanych w procesie produkcyjnym. Co więcej, działanie 1.4. jest skierowane szczególnie do projektów z zakresu tzw. inteligentnych specjalizacji (https://www.mr.gov.pl/strony/zadania/wsparcie-przedsiebiorczosci/innowacyjnosc/krajowe-inteligentne-specjalizacje/#Lista%20krajowych%20inteligentnych%20specjalizacji) . Są to takie obszary innowacji, badań i rozwoju, w które państwo lub województwo chcą intensywnie inwestować. Taka specjalizacja również przyczyni się do wzrostu konkurencyjności gospodarki.

 

Wzornictwo pomaga wielu uczestnikom rynku: użytkownikom, ponieważ podnosi wartość użytkową i estetyczną produktów czy producentom, których wyroby, dzięki innowacyjności, zyskują przewagę konkurencyjną. Design jest także proekologiczny – pozytywnie oddziałuje na środowisko naturalne, dzięki zastosowaniu energooszczędnych materiałów i technologii.

 

#1C

designed by know-line.pl