Urząd jeszcze bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Data dodania: 29 marzec 2023
Urząd jeszcze bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Miasto Lublin wdraża rozwiązania ułatwiające dostęp do świadczonych usług, mieszkańcom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych korzystać można teraz ze stanowiskowej pętli indukcyjnej, czyli urządzenia wzmacniającego dźwięk dla użytkowników aparatów słuchowych.

 

Mieszkańcy, którzy odwiedzają Wydział to w dużej mierze osoby ze szczególnymi potrzebami – z niepełnosprawnościami wzroku, ruchu, słuchu, a także w zaawansowanym wieku. Z myślą o nich wprowadzamy techniczne rozwiązania ułatwiające wizytę w urzędzie, a tym samym załatwienie spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem. Pętla indukcyjna wzmacnia sprawną komunikację, a tym samym zwiększa komfort wizyt w Urzędzie – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych oferuje wsparcie w załatwieniu istotnych spraw związanych z poprawą warunków życia i usuwania barier utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie. Każdego dnia udziela informacji o przysługujących ulgach i uprawnieniach. Obecnie rozpatruje złożone zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2023.

 

Stanowiskowa pętla indukcyjna, w którą został wyposażony Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych, to urządzenie uzupełniające istniejące tu wcześniej udogodnienia wprowadzane z myślą o osobach z niepełnosprawnością słuchu. Zatrudniona jest osoba posługująca się Polskim Językiem Migowym. Poza tym, tak jak w całym Urzędzie Miasta Lublin, uzyskać można zdalną pomoc tłumacza języka migowego poprzez połączenie online, jak również umówić się na tłumaczenie bezpośrednie wizyty (pisząc na adres tlumaczpjm@lublin.eu).

 

Pozyskanie urządzenia to efekt uczestnictwa Lublina w projekcie „Akademia samorządowa Dostępność plus – ZIT lubelski”. Dodatkowo, pracownicy Miasta Lublin wzięli udział w szkoleniach oraz wzmocnili swoje kompetencje w zakresie zwiększania dostępności.

designed by know-line.pl