Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew, krzewów i bylin. Nowa zieleń pojawia się już na ulicach Lublina. Na ul. Sądowej posadzono nowe krzewy, niebawem pojawią się też tam drzewa. Z kolei prace brukarskie poprawiające warunki życia drzew oraz przygotowujące teren pod rośliny rozpoczęły się na ul. Narutowicza, a wkrótce ruszą w innych częściach centrum.
– Na ulicach Narutowicza, Okopowej i Zesłańców Sybiru zrealizujemy prace polegające na poprawie warunków życia drzew, dzięki zwiększeniu powierzchni biologicznie czynnej dla korzeni. Po zdjęciu kostki brukowej w obrębie projektowanych rabat zostaną posadzone irgi, róże oraz kilka lip i jesionów pensylwańskich. Prowadzone przez nas działania w tym obszarze miasta polegają głównie na pracach zieleniarskich i nie wiążą się ze zmianą organizacji ruchu czy liczby dostępnych miejsc parkingowych. Już wkrótce brukarze, a za nimi ogrodnicy, pojawią się na też na dalszym odcinku ul. Królewskiej, a następnie na ulicach Wyszyńskiego, Zamojskiej oraz 1 Maja. Jesienią, tak jak obiecaliśmy, posadzimy też nowe drzewa na ul. Lipowej, co jest odpowiedzią na prośby zgłaszane nam przez mieszkańców podczas spacerów i spotkań w ramach „Planu dla Dzielnic”. W ten sposób od wiosny realizujemy założenia inicjatywy „Zielone Serce Miasta”, której celem jest stworzenie spójnej sieci terenów zieleni w całym mieście, nie tylko w obszarze dzielnicy Śródmieście – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Wdrożony na ul. Sądowej projekt zagospodarowania polegał na przeniesieniu części miejsc parkingowych z chodnika na ulicę, co umożliwiło stworzenie zielonej przestrzeni pomiędzy rosnącymi już drzewami oraz uporządkowanie tego miejsca. Wykonano tam nasadzenia ponad 530 sadzonek róży okrywowej i irgi błyszczącej. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się też prace polegające na poprawie warunków życia starodrzewu na całej długości ul. Narutowicza. Podobne działania ruszą też na ul. Okopowej i ul. Zesłańców Sybiru. Jesienią przy tych ulicach ogrodnicy posadzą łącznie 1500 krzewów: irgi Dammera ,Major’, irgi ,Coral beauty’, róż ,Machpoint’ oraz tawuły japońskiej ,Goldmound’. Do gruntu trafią też 4 lipy i 2 jesiony pensylwańskie. Na przełomie października i listopada rozpocznie się też powiększanie mis w dalszej części ul. Królewskiej. W podłużnej rabacie łączącej rosnące już drzewa znajdzie się 60 śnieguliczek. Taki rodzaj krzewów trafi też na ulice Wyszyńskiego oraz Zamojską, gdzie zostanie połączony z irgami (160 szt.). Zmiany obejmą też ul. 1 Maja, na której zakończono prace polegające na zdjęciu kostki brukowej wokół drzew i poprawie ich warunków bytowych. Jeszcze w tym roku, w wolnych przestrzeniach pojawi się 16 jesionów, około 270 róż okrywowych oraz 300 dereni rozłogowych. Przy ul. Lipowej w okolicy centrum handlowego zostanie posadzonych 12 lip drobnolistnych. Na prośbę mieszkańców została także zagospodarowana rabata w ciągu przyulicznej zieleni ul. Ogrodowej – tutaj nasadzenia swoim stylem nawiązują do pozostałych rabat powstałych w ramach Zielonego Budżetu. Powstały w ubiegłym roku Skwer pod Lipą przy Al. Racławickich także uzupełniono w nasadzenia z krzewów ozdobnych i bylin. Wiosną zielone zmiany objęły już m.in. ulice: Lubartowską, Królewską, 3 Maja i pl. Wolności.
Równolegle prowadzone są prace nad zagospodarowaniem w zieleń dalszych dzielnic miasta. Na wniosek mieszkańców w ramach projektu „Plan dla Dzielnic” zaprojektowano nowe nasadzenia drzew u zbiegu ul. Nałęczowskiej z ul. Grabową i Klonową. Wybrano także wykonawcę do opracowania projektu wykonawczego Polany Centralnej, tj. części wąwozu na Czechowie pomiędzy ulicami Kameralną i Północną, który ma obejmować m.in. strefę leżakowania, sad miejski, eksperymentalną strefę żywej architektury, ekstensywne trawniki i dzikie łąki. Projekt ma nawiązywać do stylu zagospodarowania terenu znajdującego się obok, tj. do zrealizowanego już Leśnego Korytarza. Zlecono również wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zagospodarowania ul. Wspólnej oraz projektu koncepcyjnego dla ul. Altanowej. Tej jesieni zaplanowano także działania porządkowe na terenie istniejącego skweru przy ul. Sulisławickiej/ul.Tetmajera, zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem nasadzeń. Obecnie trwa już kompletowanie roślin i wkrótce ruszy sadzenie. Ponadto w ramach środków z rezerwy celowej dla dzielnic opracowano koncepcję skweru przy ul. Powstańców Śląskich, gdzie planowane są nasadzenia 200 bylin: tawułek chińskich (91 szt.), funkii (95 szt.) oraz krzewów ozdobnych – 55 hortensji bukietowych. Na terenie skweru zostaną także zawieszone budki dla ptaków oraz ustawione domki dla owadów i jeży, zostaną także wykonane prace pielęgnacyjne w koronach drzew. Na Tatarach, również z rezerwy celowej dla dzielnic, pojawi się 10 nowych siedzisk na skwerach przy ul. Mełgiewskiej, Gospodarczej i Łęczyńskiej. Jesienią, także w wyniku współpracy z dzielnicą, planowane są nasadzenia przy ul. Tymiankowej, m.in. 450 róż okrywowych, tawuł japońskich i hortensji bukietowych. W tym miejscu pojawią się również nowe meble miejskie, zgodnie z opracowaną dla tego miejsca koncepcją.