W Lublinie startuje Europejski Miesiąc Kreatywności

Data dodania: 25 kwiecień 2024
W Lublinie startuje Europejski Miesiąc Kreatywności

#sztukakwitniewmaju to hasło przewodnie wydarzeń, które odbędą się w naszym mieście od 9 do 29 maja. Lublin wraz z 12 partnerami europejskimi i 4 miastami współuczestniczącymi w projekcie CreArt3.0. stworzy w tym czasie kreatywną przestrzeń dla działań artystycznych.

Udział Lublina w tym międzynarodowym przedsięwzięciu to doskonała okazja do poznania i wzmacniania kreatywności mieszkanek i mieszkańców, a także nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń. W projekcie uczestniczy kilkanaście europejskich miast i cztery organizacje partnerskie. Jest to dla nas bardzo cenne doświadczenie, zwłaszcza w kontekście starań o Europejską Stolicę Kultury 2029, w której tak ważna jest współpraca i sieciowanie z innymi krajami Europy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Działania odbywają się w ramach projektu „CreArt 3.0 #stringing_together. To trzecia odsłona projektu CreArt, w ramach którego powstała sieć zrzeszająca miasta oraz publiczne i prywatne instytucje kulturalne. Jego celem jest wspieranie działalności twórczej poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracę środowisk artystycznych z różnych państw i o różnych tradycjach kulturowych, w zakresie opracowywania wspólnych metod kształcenia poszczególnych grup odbiorców i ustanowienia stałego i profesjonalnego systemu wymiany
i współpracy artystów oraz kuratorów sztuki. Inicjatywa jest realizowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Kreatywna Europa. W edycji CreArt 3.0 w latach 2024-2026 partnerami projektu, obok Lublina są m.in.: Wenecja, Skopje, Kowno, Czeskie Budziejowice czy  Oulu z Finlandii.

– Każde z miast partnerskich świętuje Europejski Miesiąc Kreatywności poprzez promocję młodych artystek i artystów, sztuka zaś opuszcza w tym czasie duże centra kultury, galerie i muzea, goszcząc w nietypowych miejscach i przestrzeniach, dostępnych dla każdego. Zapraszamy do uwolnienia swojej kreatywności, wyobraźni i działania – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

 W Lublinie oferta Miesiąca Kreatywności została podzielona na pięć bloków tematycznych nazwanych Cre-AKCJAMI.

W ramach Cre-AKCJI – wystawa zaplanowane są m.in. prezentacje prac studentów i studentek Wydziału Artystycznego UMCS w dawnych Lubelskich Zakładach Tytoniowych, nowym adresie na kulturalnej mapie naszego miasta. Kolejna wystawa to sztuka artystek młodego pokolenia związanych z Galerią Labirynt. Będzie ona realizowana na patio Muzeum im. Józefa Czechowicza przy ul. Złotej.

W ramach Cre-AKCJI – teatr zapraszamy na warsztaty skupione na rozwijaniu takich umiejętności jak spontaniczność, współpraca zespołowa, szybkość reakcji oraz kreatywność uczestniczek i uczestników. Odbędą się również warsztaty teatralne połączone z elementami muzyki i tańca, które skupiać się będą na nauce o byciu „tu i teraz”.

Cre-AKCJA – poezja to część skierowana do młodych poetów i poetek, w ramach której odbędzie się m.in. slam poetycki, w którym to publiczność zadecyduje o wygranej. Będzie to także okazja do wysłuchania czytania performatywnego z muzyką oraz koncertu poezji śpiewanej.

Z kolei Cre-AKCJA – cyrk to oferta ukazująca potencjał kreatywny sztuki nowego cyrku. Działania są skierowane do osób z niepełnosprawnościami, grup przedszkolnych, młodzieży oraz innych chętnych. Warsztaty cyrkowe i spotkania będą zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta, także w miejskich przestrzeniach młodzieżowych. Zorganizowana zostanie również gra miejska. Odpowiedzi na pytania: „skąd nad ulicą Grodzką człowiek na linie?” czy „co na ulicy Królewskiej spowodowało zachwyt oraz przerażenie przechodniów?” poznamy natomiast podczas spaceru „O cyrku i kuglarzach w Lublinie”. W ramach wydarzenia odbędzie się także spektakl „Cyrkowe improwizacje”, będący widowiskiem dla całych rodzin, współtworzonym przez publiczność.

W programie Miesiąca Kreatywności nie może zbraknąć przemysłów kreatywnych. W Cre-AKCJIprzemysły kreatywne proponujemy spacery śladami rzemieślników i twórców kreatywnych. Za powstanie ścieżki i zmapowanie miejsc odpowiadają studentki i studenci WSPA w Lublinie. Na przedstawicielki i przedstawicieli z sektora kreatywnego czeka też warsztat podnoszący kompetencje zawodowe „(nie)Ręcznie zaprojektowane” oraz szkolenie z zakresu praw autorskich.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy.
Na stronie lublin.eu/creart zamieszczane są aktualne informacje o projekcie CreArt 3.0, m.in. o naborach na rezydencje artystyczne w innych europejskich miastach, które są partnerami projektu oraz formularze zgłoszeniowe na organizowane wydarzenia. W następnych miesiącach mieszkanki i mieszkańcy mogą spodziewać się kolejnych inicjatywach podejmowanych w ramach projektu.

Europejski Miesiąc Kreatywności – 9-29 maja 2024 r. – program

 Cre-AKCJA – cyrk

 Cyrkowa gra miejska
11 maja, godz. 11.00, zbiórka na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim
zapisy grup liczących od 3 do 5 osób
Do udziału w grze niezbędne jest zainstalowanie  aplikacji Action Bound

 Warsztaty cyrkowe: dla osób z niepełnosprawnościami
13 maja, godz. 9.00-12.00 – Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Głuska 138
14 maja, godz. 11.00-12.30 – Warsztat Terapii Zajęciowej Źródło, ul. Radzyńska 3
24 maja, godz. 9.00-12.00 – Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Głuska 138

 Otwarte warsztaty cyrkowe dla młodzieży i dorosłych

16 maja, godz. 18.00-19.30, miejsce: Hej!, ul. Peowiaków 11
24 maja, godz. 18.00-19.30, miejsce: Kosmos, al. Racławickie 33/U-8
Zapisy
Dostępność: wydarzenie może być prowadzone także w polskim języku migowym po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym

Warsztaty cyrkowe: dla dzieci
17 maja, godz. 9.00-14.00, miejsce: Przedszkole nr 54, ul. Lwowska 34
Spektakl „Cyrkowe improwizacje”
25 maja, godz. 17.00, miejsce: Plac do Farze
Wstęp wolny

 Spacer „O cyrku i kuglarzach w Lublinie”
26 maja, godz. 11.00, zbiórka na placu Singera, zakończenie przy Centrum Kultury w Lublinie
Dostępność: spacer z audiodeskrypcją oraz możliwością skorzystania z osoby asystującej po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym
Wstęp wolny

 Cre-AKCJA – teatr

 Warsztaty teatralne dla młodzieży w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
13 maja – 3 warsztaty: 9.00-11.00, 11.30-13.30, 14.00-16.00, miejsce: plac Teatralny 1
25 maja – 2 warsztaty: 10.00-12.00, 12.30-14.30, miejsce: plac Teatralny 1
Zapisy

Warsztaty performance
17 maja, godz. 16.00-19.00, miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki
Zapisy

Cre-AKCJA – poezja

 Spotkanie muzyczno-poetyckie w pubie Bałagan
25 maja, miejsce: ul. Grodzka 5A
18.00 – czytanie performatywne z muzyką na żywo Ivan Davydenko
19.00 – slam poetycki
21.00 – koncert Monika Kowalczyk & Jan Wąsak
Wstęp wolny na wydarzenie, zapisy na slam
Sprawdź program odbywającego się w dniach 23-26 maja Festiwalu Miasto Poezji

CRE-AKCJA – wystawa 

„Graphic show” – wystawa prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS
16-29 maja, miejsce: Lubelskie Zakłady Tytoniowe, ul. M. Smoluchowskiego 1

Wystawa artystek związanych z Galerią Labirynt
17 maja, godz. 20.00, Patio Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
Wstęp wolny

 Cre-AKCJA – przemysły kreatywne

 Szkolenia z zakresu praw autorskich dla środowiska kreatywnego
9 maja, godz. 11.00, miejsce: Fundacja Rozwoju Designu LuCreate, ul. Krakowskie Przedmieście 53 (I piętro)

Lublin Skills Up! Warsztat: „(nie)Ręcznie zaprojektowane”
23 maja, godz. 10.00-12.00, miejsce: Fundacja Rozwoju Designu LuCreate, ul. Krakowskie Przedmieście 53 ( I piętro) Zapisy

 Kreatywny Spacer – spacer śladami rzemieślników i twórców kreatywnych
24-25 maja – spacer otwarty
27-29 maja – spacery dla dzieci i młodzieży szkolnej

 

designed by know-line.pl