Warsztaty z tworzenia bukietów zielnych w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Data dodania: 10 sierpień 2022
Warsztaty z tworzenia bukietów zielnych w Ogrodzie Botanicznym UMCS

w najbliższą niedzielę (14.08.2022) w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędą się warsztaty z tworzenia bukietów zielnych. Wydarzenie związane jest ze zbliżającym się świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającym 15 sierpnia.

 

Tradycja tworzenia bukietów zielnych jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze ludowej. Przez wieki w pewne dni w roku ludzie święcili bukiety składające się z ziół, kwiatów i wszelkich płodów rolnych: zbóż, warzyw i owoców. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie, uważano bowiem, że posiadają wyjątkowe właściwości. Takie wiązanki przechowywano przez cały rok i wierzono w ich ozdrowieńczą moc – miały chronić domowników między innymi przed nieszczęściami, czarami, urokami, chorobami, epidemiami, piorunami czy skutkami burzy. Po zwiędnięciu, zasuszano je i wieszano w domach pod sufitem, na oknie lub wkładano za święte obrazy – wyciągnięte z nich rośliny lecznicze miały być szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

Co powinno znaleźć się w tradycyjnym bukiecie zielnym? Jak wykonać wiązanki i do czego później je wykorzystać? Pracownicy Ogrodu Botanicznego UMCS pragną przypomnieć Państwu ten dawny, zapomniany zwyczaj i pokazać, jak przygotować bukiet zielny krok po kroku.

Niedzielne warsztaty z tworzenia bukietów zielnych są skierowane do osób dorosłych.

Uczestnicy spotkają się przy wejściu do Ogrodu Botanicznego UMCS od ul. Willowej o godz. 15:00. Koszt udziału w warsztatach wynosi 10 zł (opłatę należy wnieść w dniu wydarzenia w kasie Ogrodu). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego chęć uczestnictwa w warsztatach należy zgłosić telefonicznie pod nr 81 743 49 00 – nie później niż do piątku (12.08.2022) do godz. 12:00.

designed by know-line.pl