Zapraszamy na wernisaż wystawy "Doświadczyć Japonii": 18 listopada 2016 o godzinie 18:00
Wystawa dostępna będzie w okresie 18.11.2016 – 21.01.2017
wtorek, czw – ndz: w godz. 12 – 20
środa: w godz. 10-18 (wstęp wolny)
poniedziałek – nieczynne
Fenomen sztuki i kultury Japonii przedstawiony z perspektywy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu, to temat nowej wystawy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Punktem wyjścia jest kolekcja „japońskiego muzeum” w Krakowie: sztuka Japonii i Zachodu, dawna i współczesna. W kilku sekwencjach przestrzenno-problemowych przedstawione są zjawiska dla japońskiej. Nie tylko dzieła największych twórców drzeworytu ukiyo-e Utamaro, Hokusaia, Hiroshigego, które decydująco zmieniły obraz sztuki zachodniej XX wieku, fotografie Hiroh Kikaia, plakaty Kenya Hary, zbroje samurajskie i kimona – synonimy Japonii, lecz także „droga pisma” (kaligrafia) i „droga herbaty” (chadō). Ekspozycja wpisuje się bowiem w serię wystaw ukazujących styk kultur i estetyk, poruszających problem międzykulturowości i transkulturowości.
Kolekcja
Podstawą kolekcji Muzeum Manggha jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto–Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku. Tę konsekwentnie budowaną kolekcję tworzą różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru nō. Jednym z ważnych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar Autora).
Wystawa przygotowana dla Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentuje fragment tej wyjątkowej kolekcji, zapewne jej najcenniejszą część: dawną i współczesną japońską o wielowiekowej tradycji i charakterystycznej formie.
Hiroh Kikai (ur. 1945)
Z serii: Ludzie z Asakusy, 1986
Fotografia:
Muzeum Sztuki i Techniki
Japońskiej Manggha
18.11.2016 – 21.01.2017
wtorek, czw – ndz: w godz. 12 – 20
środa: w godz. 10-18
poniedziałek – nieczynne
Ceny biletów:
normalny 10 pln
ulgowy 8 pln
grupowy 7 pln (10 osób i więcej)
w środy – wstęp wolny