Widowiskowy, cyrkowy jubileusz. Cyrkulacje mają już 10 lat

Data dodania: 28 wrzesień 2023
Widowiskowy, cyrkowy jubileusz. Cyrkulacje mają już 10 lat

Będą chodzić po szkle, szybować w powietrzu, żonglować piłkami do koszykówki, eksperymentować ze światłem, a nawet wykonywać akrobacje podczas gotowania. Cyrkowi artyści przyjechali do Lublina, by razem z publicznością świętować dziesięciolecie Cyrkulacji. Spektakl Jubileuszowy już w ten weekend!

 Tegoroczne, 10. Cyrkulacje odbędą się między 30 września a 8 października. Pierwszy weekend to wyselekcjonowane spektakle, w tym zupełnie niezwykły Spektakl Jubileuszowy wyprodukowany specjalnie na tę edycję. Zobaczymy na nim aż 13 różnych artystów i grup cyrkowych z kilku europejskich krajów.

 – Myślę, że przez te 10 lat udało nam się udowodnić, że cyrk to sztuka, która zachwyca, bawi, skłania do refleksji i budzi wiele emocji. Na dziesięciolecie Cyrkulacji zaprosiliśmy artystów, którzy w poprzednich edycjach szczególnie spodobali się publiczności i jury. Razem stworzą piękne widowisko, które będzie można zobaczyć tylko w Lublinie mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

 Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Za całość odpowiada Fundacja Sztukmistrze z Lublina, która od wielu lat propaguje w Polsce sztukę nowego cyrku i pedagogikę cyrku. Współorganizatorem festiwalu i miejscem wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur.

– Przed nami jubileuszowa edycja Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego. To wielka radość i satysfakcja współpracować z Fundacją Sztukmistrze przy organizacji tak widowiskowych wydarzeń, podczas których można zobaczyć najlepszych artystów nowego cyrku z tej części Europy. Serdecznie zapraszam do CSK na 10.edycję Cyrkulacji – zachęca Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

 Pierwszy weekend to fantastyczna sztuka cyrkowa

Poza Spektaklem Jubileuszowym  w najbliższy weekend ciekawie zapowiadają się też wybrane produkcje sceny zagranicznej i polskiej. Fińska Olo Company w swoim spektaklu wykorzysta 300 kieliszków i deski, testując wytrzymałość szkła poddanego cyrkowym akrobacjom. Czy będzie ono w stanie wytrzymać opór ludzkiego ciała?

Premiera polska to impresjonistyczny pokaz akrobatyki i akro-dance. Podczas spektaklu widzowie będą mieli możliwość doświadczania symbolicznych znaczeń światła i świadomego wejścia w interakcję z jego materią, manipulowaną przez artystów za pomocą ciał i obiektów. Ambicją twórczyń i twórców „Anthelii” jest zbadanie tej splecionej,

fascynującej ludzkość od zarania dziejów relacji. „Anthelia” to seria żywych obrazów, wytworzonych poprzez dwie artystyki-akrobatki, przy pomocy ciał, rekwizytów cyrkowych oraz świateł.

 

Konkurs Etiud i Spektakle familijne

To, na co wszyscy czekają to emocje Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud. Zobaczymy 15 różnych etiud cyrkowych. Czego możemy się spodziewać? Wielu stylów, wielu historii życia i wielkiej pasji do sztuki nowego cyrku. Między 6 a 8 października odbędą się trzy spektakle. Dwa z głosowaniem publiczności i wreszcie ten ostatni, na którym ogłoszeni zostaną zwycięzcy lub zwyciężczynie nagród przyznawanych przez jury i publiczność.

Drugi weekend to też spektakle familijne. W tym roku zajrzymy do kuchni akrobaty za sprawą czeskiego Cirko Hopley. “Teacrobat” to humorystyczne solo w akrobatycznej kuchni, gdzie publiczność zostaje zaproszona na hojną porcję rozrywki i smaczne pierniki. Na tej cyrkowej arenie znajduje się szafa, spiżarnia, nie brakuje też stołów i krzeseł. Tymczasem artysta utrzymuje formę, rozciągając się i balansując, w żartobliwy sposób z łatwością pokonując wysokości. Nasz hojny gospodarz oferuje bogatą paletę sztuki cyrkowej, serwowaną podczas przygotowywania poczęstunku.

Z kolei „Zgubowisko” poprzez żonglerkę, taniec w powietrzu i akrobatykę przenosi widzów do fantasmagorycznego świata, w którym wszystko jest możliwe. Opowiada o poszukiwaniu własnej drogi, o cyrku oraz samych twórcach, którzy wybrali się w pogoń za marzeniami. Inspiracją do stworzenia dzieła była książka Shauna Tana „The lost thing”.

Informacja o biletach i programie znajduje się na stronie Cyrkulacje.eu. Bilety dostępne są też przez aplikację Going, na empik bilety i w salonach Empik.

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.

Wydarzenie tłumaczone jest na Polski Język Migowy.

10. Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE

30 września – 8 października 2023 roku, Lublin

https://cyrkulacje.eu

Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fundacja Sztukmistrze została powołana, by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Naszą misję realizujemy m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali.

designed by know-line.pl