jeszcze w tym roku, na wybranych przejściach dla pieszych w Lublinie powstaną azyle, wyświetlacze prędkości oraz dodatkowe elementy uspokojenia ruchu. Miasto ogłosiło właśnie postępowanie przetargowe na realizację działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.
– Zadania w poszczególnych lokalizacjach miasta będą realizowane w oparciu o opracowane i zatwierdzone już projekty zmiany stałej organizacji ruchu. Zakres prac do wykonania nie wymaga uzyskania innej dokumentacji technicznej oraz pozwoleń na budowę. Przystępujemy więc do poszukiwania wykonawcy w ramach ogłoszonego postępowania, co docelowo pozwoli na rozpoczęcie etapu wykonawczego w terenie – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Ogłoszone zamówienie obejmuje działania w 6 lokalizacjach miasta:
Wyświetlacze mają pokazywać ikony – czerwoną smutną w sytuacji przekraczania dozwolonej na danym odcinku prędkości i zieloną uśmiechniętą, kiedy pojazd porusza się z prędkością dozwoloną lub niższą. Dodatkowo w ramach projektu na wybranych przejściach przewiduje się m.in.: wykonanie płytek z wypustkami dla osób z dysfunkcją wzroku, oznakowanie poziome/pionowe, montaż punktowych elementów odblaskowych, zastosowanie pasów wibracyjnych – akustycznych oraz umieszczenie słupków przeszkodowych – zabezpieczenie powierzchni przeznaczonej dla pieszych.
Otwarcie ofert zaplanowano na 15 maja. Wykonawca będzie miał 4 miesiące na realizację prac. Termin liczony jest od daty podpisania umowy.
Na realizację tych zadań Miasto pozyskało wsparcie finansowe ze środków unijnych w kwocie blisko 400 tys. zł. Projekt „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych w mieście Lublin” jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego wartość to blisko 545 tys. zł, a zakończenie realizacji wraz z rozliczeniem przewidziano na grudzień.