Wieczory wielkich polskich poetek – JuliaHartwig

Data dodania: 27 maj 2011

Dom Kultury

Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu

Wieczory wielkich polskich poetek

Mówiąc nie tylko do siebie…

Zofia Kucówna
prezentuje świat poetycki
Julii Hartwig

Spotkanie odbędzie się

w sobotę 11 czerwca 2011 r. o godz. 18.00

w sali widowiskowej Domu Kultury LSM

w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a, tel. 81 743 48 29

e-mail: dom.kultury@spoldzielnialsm.pl

Wstęp wolny

Podczas spotkania Zofia Kucówna prezentuje poezję Julii Hartwig, jednej z najbardziej uznawanych współczesnych polskich poetek. Aktorka wprowadza słuchacza w świat widziany oczami Julii Hartwig, który został przez poetkę uchwycony w całej jego złożoności, sprzecznościach, wewnętrznym skomplikowaniu. Julia Hartwig, wybitna poetka i tłumaczka, od ponad 50 lat zadziwia i oczarowuje swoich czytelników, łącząc w swych utworach oniryzm i umiłowanie konkretu, mistykę i realizm, melancholię i radość życia.

Julia Hartwig

poetka, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Poezje Julii Hartwig pozwoliły jej zająć ważne miejsce w krajobrazie polskiej współczesnej literatury. Nie poddająca się jednoznacznym zaszeregowaniom, zajmuje miejsce osobne, nie ulegając twórczym modom i snobizmom.

Urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Swój pierwszy wiersz opublikowała w gazetce szkolnej. Podczas II wojny

światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką podziemnego życia kulturalnego. Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1947-1950 przebywała we Francji, gdzie była stypendystką rządu francuskiego i urzędniczką w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Była wykładowcą Drake University w USA. Miała też wykłady w University of Ottawa i Carleton University w Kanadzie. W latach 1952-1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radio. Tłumaczyła na język polski twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore, William Carlos Williams.

Zofia Kucówna

ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Była aktorką w Teatrze Młodego Widza w Krakowie i Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Występowała na deskach teatrów warszawskich: Ateneum, Powszechnego i Narodowego. Od 1986 roku związana jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Nieskrywanie w rolach własnego „ja”, nadawanie granym

postaciom, niezależnie od repertuaru, współczesnego rysu sprawiło, że widzowie łatwo utożsamiali się z kreowanymi przez nią bohaterkami. „Postaci stwarzane przez nią na scenie określane są prawidłami dobrego smaku i gustu, wyważone wedle zasad prawdy psychologicznej, ich działania umotywowane są obyczajowo i społecznie, zgodnie z powszechnym doświadczeniem i życiowym prawdopodobieństwem, i – co najważniejsze – zgodnie z osobowością artystki” – pisała przed laty Elżbieta Baniewicz („Teatr” 1976, nr 7). Zofia Kucówna współpracowała z Teatrem Telewizji, gdzie zagrała kilkadziesiąt ról. Ma na swoim koncie kilkanaście ról filmowych i serialowych. W 1990 roku wydała książkę Zatrzymać czas.

designed by know-line.pl