Wiosna z Lubelskim Rowerem Miejskim

Data dodania: 20 marzec 2023
Wiosna z Lubelskim Rowerem Miejskim

W pierwszy dzień wiosny (21 marca) ruszy nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Miejską wypożyczalnią pokieruje spółka MPK Lublin, a do końca kwietnia mieszkańcy, którzy zarejestrują się w systemie, skorzystają z jednośladów za symboliczną „złotówkę”. Nowym akcentem będzie także wygląd rowerów, który wybrano w głosowaniu internetowym.

Lubelski Rower Miejski to stały element infrastruktury miasta, z którego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Mamy świadomość, że to jedna z ważniejszych form mikromobilności, stanowiąca alternatywę dla indywidualnych podróży samochodem. Od tego sezonu prowadzeniem miejskiej wypożyczalni rowerów zajmie się MPK Lublin, dzięki czemu dochody z tego tytułu pozostaną w strukturze finansów miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W dniu startu systemu na ulicach pojawi się około 400 rowerów rozlokowanych w 84 stacjach.
W okresie od 21 marca do 30 kwietnia nie tylko zwiększy się systematycznie flota, ale także ilość miejsc wypożyczeń i zwrotów rowerów. Docelowo do dyspozycji mieszkańców będzie około 600 rowerów oraz 129 stacji.

Dodatkowo grupa stacji pasywnych powiększy się o lokalizacje na węzłach oraz zespołach przesiadkowych (np. przy ulicach: Wróbla, Bony, Żeglarskiej). Dotychczasowe stacje pasywne, na których nie było stojaków rowerowych, zostaną w nie doposażone. Zmiany objęły również rowery dziecięce. Dzięki wyposażeniu ich w GPS i O-lock, zwrot będzie możliwy w każdej stacji LRM, podobnie jak rowerów 26-calowych. Wszystkie jednoślady w przerwie zimowej przeszły gruntowny remont i zmianę wyglądu zewnętrznego.

Za nami gruntowna modernizacja floty rowerowej, która zyskała nową szatę graficzną. Decyzją mieszkańców barwy rowerów są zbieżne z systemem identyfikacji wizualnej Miasta. Ważnym elementem nowego sezonu jest integracja systemów komunikacji zbiorowej i rowerowej, na czym skorzystają mieszkańcy i pasażerowie miejskiej komunikacji. Liczymy, że takie rozwiązanie pozwoli poszerzyć grono stałych użytkowników systemu – mówi Tomasz Fulara, Prezes MPK Lublin.

Na początek nowego sezonu, Miasto przygotowało specjalną ofertę promocyjną. Do 30 kwietnia użytkownik za wszystkie swoje wypożyczenia zapłaci jedynie 1 zł. Kwota ta zostanie mu pobrana
z opłaty inicjalnej uiszczanej podczas rejestracji, która w początkowym okresie także wyniesie „złotówkę”. Aplikacja będzie wówczas działała w ograniczonym zakresie, tj. umożliwi tylko wypożyczenie i zwrot. Od 1 maja, po zakończeniu okresu promocyjnego, opłata inicjalna wyniesie 10 zł, wtedy też zacznie obowiązywać cennik wypożyczeń z okresowymi abonamentami oraz tzw. portmonetką.

Nowy system LRM będzie powiązany z komunikacją miejską, poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem LUBIKA. Oznacza to, że dla posiadaczy biletu okresowego będą dostępne minuty w ramach zakupu dowolnego biletu okresowego, zaś dla osób posiadających identyfikator LKM specjalny cennik wypożyczeń i abonamentów.

System w zakresie zarządzania i obsługi przeszedł całkowicie w ręce Miasta. Rolę operatora przez najbliższe sezony będzie pełniło MPK Lublin. Zadania spółki to zarządzanie systemem oraz serwis i magazynowanie jego infrastruktury. Wartość podpisanej w listopadzie umowy pomiędzy Miastem a MPK Lublin to ponad 10 mln zł, a okres obowiązywania wynosi 5 lat.

Lubelski Rower Miejski zainaugurowano we wrześniu 2014 roku. Na koniec minionego sezonu w systemie LRM było blisko 120 tys. użytkowników. Od początku działania systemu rowery były wypożyczane 3,7 mln razy.

Szczegóły dotyczące Lubelskiego Roweru Miejskiego oraz aplikacji dostępne będą na dedykowanej stronie: www.lubelskirower.pl od 21 marca.

 

 

designed by net-line.pl