„Witaj w Lublinie!” – prezent dla nowonarodzonych mieszkańców Lublina

Data dodania: 02 styczeń 2023
„Witaj w Lublinie!” – prezent dla nowonarodzonych mieszkańców Lublina

w rozpoczynającym się roku, Lublin Europejska Stolica Młodzieży stanie się miejscem wielu wydarzeń i inicjatyw na rzecz młodych. Z powitalnym prezentem Miasto zwróci się również do dzieci urodzonych w 2023. Podczas rejestracji nowonarodzonych mieszkańców naszego miasta, rodzice otrzymają książeczki z rysunkami charakterystycznych dla Lublina symboli,

 

Ten powitalny prezent dla najmłodszych mieszkańców będzie przypominał im o tym, że Lublin był pierwszym miastem w Polsce, jakie otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Z myślą o obecnych i przyszłych młodych ludziach tworzymy przyjazną, otwartą i dostępną przestrzeń do życia. Zależy nam, aby mogli realizować tutaj swoje pasje, pomysły i marzenia. Teraz w rączki naszych najmłodszych mieszkańców trafią książeczki z ilustracjami symboli Lublina, które mam nadzieję, pozostaną dla nich pamiątką – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

 

Książeczki „Witaj w Lublinie!” zostały stworzone specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 0–6 miesięcy. Są odporne na zniszczenia i wykonane z materiałów przyjaznych niemowlętom, a ich treść powstała z wykorzystaniem dorobku psychologii rozwojowej. Noworodki widzą zupełnie inaczej niż dorośli, ponieważ ostrość ich wzroku jest bardzo słaba. Wyraźnie dostrzegają więc silnie skontrastowane obrazy, ostre krawędzie i brzegi i tylko intensywne kolory – zwłaszcza czerwony i zielony. Ilustracje dostosowane są do tych specyficznych możliwości poznawczych. Dlatego charakterystyczne dla Lublina obiekty – m.in. koziołek, trolejbus, Brama Krakowska, narysowane są wyraźną czarną linią, a wypełnione czerwienią i zielenią. Publikacja powstała w ramach współpracy z lubelskim wydawnictwem Tekturka.

 

Książeczki będą wydawane w Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Spokojna 2) przy okazji odbierania aktów urodzenia od 2 stycznia 2023 roku. Każdego miesiąca rodzice zgłaszają w Lublinie narodzenie przeciętnie około 500 dzieci. Rok 2022 zakończył się liczbą 6303 zarejestrowanych dzieci, które przyszły na świat w Lublinie.

 

designed by know-line.pl