Wiwat lublinianki, wiwat prawa wyborcze kobiet! Niezwykła wystawa w lubelskim ratuszu.

Data dodania: 06 sierpień 2018

Wystawa „Lublinianki 1918 – 2018” obejmuje kilkadziesiąt prac wykonanych przez dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją, które uczestniczyły w projekcie „Pola walki”. Uczestniczki inicjatywy – w wieku od 6 do 14 lat– poznały herstorie lubelskich działaczek, które miały istotny wpływ na rozwój miasta i stanowią inspirację oraz wzór dla współczesnych pokoleń. Tematem przewodnim przedsięwzięcia jest 100-lecie praw wyborczych Polek.

– Jesteśmy w wyjątkowym momencie. Świętujemy 100-lecie prawa wyborczego kobiet w Polsce. To świetna okazja do tego aby przywołać życiorysy lublinianek: polityczek, działaczek kultury, artystek, społeczniczek, które zostawiły swój ślad mieście. Ich dorobek choć imponujący, to nie jest dostatecznie wyeksponowany, dlatego chcemy aby postaci takie jak Adela Żychowicz, Maria Walciszewska czy Helena Hirszfeld zostały zapamiętane. W głowie mam bardzo długą listę kobiecych nazwisk, którym należy się uznanie – tłumaczy Katarzyna Zabratańska – pomysłodawczyni projektu, Prezeska INNEJ Fundacji.

Portery – wykonane różnymi technikami m.in.: premarkerami, ołówkiem, akwarelą, z wykorzystaniem tkanin – są dziełem podopiecznych Katarzyny Niedźwiadek i Natalii Prokopiak-Latosińskiej które przez kilka miesięcy pracowały nad artystycznym ujęciem lublinianek, ale również poznaniem ich biografii oraz utrwaleniem wkładu kobiet w rozwój miasta. Na podstawie zdjęć i biogramów zasłużonych mieszkanek miasta powstała niezwykła kolekcja, w której można zobaczyć min.: społeczniczkę Antoninę Grygową, literatkę Janinę Porazińską, polityczkę Irenę Kosmowską, pedagożkę Irenę Krzeczkowską czy lekarkę Helenę Mysakowską.
Wystawę w lubelskim Ratuszu można oglądać przez cały sierpień.

Projekt zrealizowano dzięki stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Więcej informacji można znaleźć na stronie INNEJ Fundacji.

designed by know-line.pl