Otwarcie wystawy „Tamara Łempicka – ponad granicami” | 23 czerwca, godz. 18

Data dodania: 21 czerwiec 2023
Otwarcie wystawy „Tamara Łempicka – ponad granicami” | 23 czerwca, godz. 18

To będzie prawdziwe święto sztuki i chcemy by razem z nami świętowało całe miasto!
Wernisaż odbywał się będzie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, a wstęp na niego jest wolny!
Nie może Was na nim zabraknąć!

Życie Tamary Łempickiej – nazywanej baronową z pędzlem, nierozerwalnie związane było z podróżowaniem, wypełnionym mieszanką romansów, pragnieniem szczęścia oraz nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojenną tułaczką po świecie. Sama artystka wielokrotnie powtarzała: „Życie jest jak podróż. Spakuj tylko to, co najbardziej potrzebne, bo musisz mieć miejsce na to co zbierzesz po drodze” – kreując wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu została ikoną swoich czasów, a jej nazwisko było rozpoznawalne nie tylko w Europie, ale również w krajach obu Ameryk.

Muzeum Narodowe w Lublinie w 2022 roku przygotowało przy wsparciu i patronacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszą w Polsce wystawę poświęconą życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych artystek polskiego pochodzenia jaką była Tamara Łempicka. Wystawa zatytułowana „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” (która prezentowana była od 18 marca do 14 sierpnia 2022 roku w siedzibie głównej Muzeum), ukazała niezwykłe zainteresowanie polskiej publiczności twórczością artystki. Ekspozycję w Lublinie odwiedziło ponad 86.000 zwiedzających.

Niesłabnące zainteresowanie twórczością Łempickiej, współpraca z rodziną malarki oraz z prowadzoną przez nią fundacją Tamara Lempicka Estate pozwoliła Muzeum Narodowemu w Lublinie na rozpoczęcie szeroko zakrojonych starań o stworzenie stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej na zamku lubelskim.  Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej: „Lasstitude” z 1927 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz „Martwa natura” z ok. 1950 r. w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Tym samym zakup dzieł Tamary Łempickiej dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od przyjaciela artystki Victora Manuela Contrerasa, przyczynił się do powiększenia publicznych zbiorów oraz przywrócenia twórczosci malarki Polsce.

Zakupiona do Muzeum Narodowego w Lublinie kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki, ze względu na jej przekrojowy charakter, obrazujący wszystkie okresy twórczości malarki.

Wśród prac odnajdziemy dzieła zarówno z lat 20. jak i 70. XX wieku.  Prezentowane od 23 czerwca 2023 roku w siedzibie głównej muzeum dzieła Tamary Lempickiej ukazują styl artystki wypracowany w jeszcze w latach 30. XX w., w którym malarka posługuje się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surowością formy oraz ostrością koloru. Obiekty z l. 40. XX w. reprezentują twórczość, w której odnaleźć można wpływy sztuki dawnej oraz edukacji w pracowni Andre Lhote’a. Przykładem może być tu obraz „Cytryna”, w którym prozaiczne przedmioty ukazane zostały w starannych aranżacjach. Wyjątkowa kompozycja osadzona w otwartej przestrzeni stajni zawiera także przesłanie moralne, nakazujące myślenie o upływnie czasu i przemijalności rzeczy. Dzieła z lat 50. i 60. XX w., stanowią natomiast doskonały przykład wypracowywania przez Łempicką nowego języka malarskiego. W pracach z tego okresu można zauważyć powolne odejście od zdefiniowanego w latach 30. XX w. stylu. Artystka nie rezygnując jednak z tematu jakim był akt czy martwa natura coraz częściej skłaniała się ku przedstawieniom pozbawionym mocnej geometryzacji postaci. Natomiast obiekty z lat 70. i 80. XX w., ukazują kolejne nowe konwencje w malarstwie artystki. W zakupionym zbiorze można zaobserwować zarówno zmianę techniki malarskiej, jak i odejście od klasycznych motywów w stronę malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy malowane za pomocą szpachli o monochromatycznej, rozświetlonej, rozmytej palecie barw zaczynają ujawniać wrażliwość Łempickiej na nagłe zmiany światła. Natomiast kompozycje abstrakcyjne nie są wyłącznie próbą ponownego zainteresowania swoją sztuką amerykańskiej krytyki, ale pewnego rodzaju zróżnicowanym dialogiem z tradycją malarstwa abstrakcyjnego. Artystka posługując się skomplikowanymi układami przenikających się wstęg, barwnych pasów oraz geometrycznych form wypełnionych zróżnicowaną fakturą malarską, tworzy nowy język, który staje się aktualizacją dekoracyjnych aspektów jej malarstwa.

 

Już w najbliższy piątek o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy „Tamara Łempicka – ponad granicami” prezentującej zakupione prace, którym towarzyszyły będą dzieła Tamary Łempickiej wypożyczone dzięki uprzejmości fundacji Tamara Lempicka Estate.

designed by know-line.pl