„Queerstories” w Galerii Labirynt

Data dodania: 07 lipiec 2023
„Queerstories” w Galerii Labirynt
Otwarcie wystawy: 7.07.2023 (piątek), godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński (tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk) i język angielski (tłumaczenie: Krystian Kamiński) oraz PJM (tłumaczenie: Marta Stępniak, Jolanta Gromada). Wystawa czynna do: 30.09.2023 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp wolny)Wydarzenia towarzyszące otwarciu wystawy:
performans / Krzysztof Lubka;
promocja nowego numeru DIK Fagazine, połączona z dyskusją z udziałem m.in. Karola Radziszewskiego;
koncert / Anatoly Belov.Performans: Ala Urwał, Anastas Krusińska, Edmund Krempiński & Natalia Różycka, Filip Kijowski, Krzysztof Lubka, Szast Vladislav Serhijowycz, Vladislav Plisetskiy, Katya Kopieikina

Wideo: Anti Gonna; Anton Karyuk; Anton Shebetko; Daniil Galkin,; Daniela Weiss; Fyodor Khorkov; Liliana Zeic; Eternal Engine (Marta Nawrot & Jagoda Wójtowicz); Ryszard Czubak, Sarmen Beglarian, Tomasz Fudala; Szymon Adamczak

„Queerstories” jest przedsięwzięciem hybrydowym; łączy w sobie elementy procesu badawczego, archiwum, forum dyskusji, powiększającego się zasobu tekstów krytycznych, oraz, last, but not least, cyfrowej platformy udostępnienia i wymiany projektów artystycznych. Teraz przybiera również postać prezentowanej w Galerii Labirynt wystawy. Powstała ona w oparciu o prace wideo i zapisy aktów performatywnych, które osoby twórcze z Polski i Ukrainy wniosły do projektu w odpowiedzi na ogłoszony w 2021 roku open call. Prezentowane na wystawie realizacje składają się na zbiór indywidualnych wypowiedzi, bazujących na osobistych doświadczeniach osób autorskich. Jednocześnie każda z tych wypowiedzi wpisuje się w szerszą narrację – w żywą rzeczywistość kultury queer, która w Ukrainie i w Polsce jest historią domagającą się napisania, a także przyszłością, która tworzy się na naszych oczach. (fragm. tekstu Stacha Szabłowskiego)
▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪

Projekt Queerstories_UA_PL jest organizowany przez Platformę Inicjatyw Kulturalnych Izolyatsia, Galerię Labirynt i Queer Archives Institute.

Inicjatorką projektu jest Alina Kleytman, inspiratorem Oleksandr Halishchuk. Zespół kuratorski: Kateryna Filyuk, Alina Kleytman, Karol Radziszewski, Waldemar Tatarczuk.

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪

Projekt finansowany przez Goethe-Institut Ukraine oraz Unię Europejską w programie „HOUSE OF EUROPE”.

Odpowiedzialność za treści ponoszą osoby autorskie, a opinie wyrażone w tych pracach nie muszą odzwierciedlać poglądów instytucji UE i grantodawców.

designed by know-line.pl