Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych

Data dodania: 13 wrzesień 2023
Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych

Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy plenerowej „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”. Odbędzie się on w poniedziałek, 18 września 2023 r. o godz. 12:00 na placu Teatralnym, przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Jest to kolejny przystanek tej wystawy na trasie po wielu miastach Polski. Dotychczas odwiedziła już m.in. Toruń, Malbork, Gdańsk, Olsztyn, Warszawę, a do nas przyjeżdża z Łodzi, gdzie prezentowana była przez ostatnie 3 tygodnie na terenie Manufaktury.

Wystawa została przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ekspozycja przedstawia życie i osiągnięcia genialnego astronoma. Znajdziesz na niej blisko 100 starannie wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwach Państwowych w Polsce.
Na wystawie prześledzisz dzieciństwo, młodość i karierę słynnego astronoma. Poznasz jego rodzinę. Przyjrzysz się pomnikom, monumentom i pamiątkom twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Zobaczysz, jak dawniej obchodzono rocznice kopernikańskie. Przyjrzysz się również najciekawszym wizerunkom Kopernika w kulturze i sztuce.
Towarzyszyć będą Ci wyjątkowe ślady działalności Mikołaja Kopernika – wydruki ksiąg, dokumentów i listów z XV i XVI wieku, ryciny i fotografie, przedruki z prasy, albumy, plakaty, znaczki pocztowe oraz afisze i ulotki.
Wystawa realizowana jest w ramach całej sieci Archiwów Państwowych w Polsce pod kierunkiem Archiwum Państwowego w Toruniu we współpracy z Archiwami Państwowymi w Malborku, Olsztynie i Gdańsku.

Informacja i plakat wystawy znajduje się także na stronie www Archiwum: https://lublin.ap.gov.pl/wystawa-kopernikana/

designed by net-line.pl