AKWARElove’24 wernisaż wystawy Grupy Lubelskiej

Data dodania: 01 luty 2024
AKWARElove’24 wernisaż wystawy Grupy Lubelskiej

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

zaprasza na wernisaż wystawy Grupy Lubelskiej

„AKWARElove’24”

9 lutego 2024, godz. 18.00 – ul. Peowiaków 12

 

Nazwa Grupa Lubelska pojawiła się w Stowarzyszeniu Akwarelistów Polskich przed kilku laty. Jako pierwszy użył jej prezes Stowarzyszenia – Ryszard Rogala. Grupę Lubelską tworzą zaprzyjaźnieni ze sobą artyści. Z ziemią lubelską artyści są związani przez miejsce urodzenia lub miejsce zamieszkania. To, co łączy Grupę też chęć popularyzowania akwareli jak i szacunek dla tradycyjnego malarstwa, warsztatu i estetyki. Lublin stał się ważnym ośrodkiem promującym malarstwo akwarelowe. Jednak poszczególni członkowie w swojej aktywności artystycznej poświęcają się różnym dziedzinom twórczości. Uprawiają malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę, digital painting, ilustrację książkową, asamblaż, happening i fotografię.

GRUPA LUBELSKA – AKWARELove 2024

Nazwy Grupa Lubelska jako pierwszy użył Ryszard Rogala – prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, tytułując tak artystów akwarelistów związanych z Lubelszczyzną. Miano to, chociaż nieformalne, w naturalny sposób do nas przylgnęło, zostało zaakceptowane i dzisiaj jest już pewną marką.

Grupę Lubelską tworzyli początkowo: Tatiana Majewska, Ewelina Maliborska-Patkowska, Artur Gołębiowski, Bartłomiej Michałowski, Kazimierz Kraczoń, Jarosław Drążek, Jacek Kwiatkowski, Artur Przybysz i Dariusz Płecha. ,,Ojcem chrzestnym” Grupy jest architekt, akwarelista, nauczyciel i propagator tej techniki, twórca pochodzenia wietnamskiego – Minh Dam.

To właśnie jego pobyty w Lublinie i nasze wspólne projekty artystyczne spowodowały, że zaczęliśmy ze sobą współdziałać. Skład personalny na przestrzeni lat i poszczególnych wystaw ulegał zmianom.

Dzisiaj oprócz wyżej wymienionych artystów do Grupy Lubelskiej należą: Anna Fic-Lazor, Hanna Korzeniowska, Agnieszka Kaznowska, Magdalena Brauze, Agnieszka Sulimierska, Agnieszka Wróblewska, Patrycja Turek, Jacek Kośmiński, Daniel Cetlicer, a członkiem honorowym jest mieszkający w Polsce wietnamski artysta – Tiger Minh Hai Duong.

Z ziemią lubelską związani jesteśmy przez miejsce urodzenia lub miejsce zamieszkania. Łączy nas zarówno chęć popularyzowania akwareli, jak i szacunek dla tradycyjnego malarstwa, warsztatu i estetyki. Dzięki naszej wspólnej aktywności udało nam się zorganizować w Lublinie dwa plenery akwarelowe zakończone wystawami zbiorowymi oraz wiele wystaw indywidualnych, które były bardzo dobrze odebrane przez publiczność. Autorami prac byli zarówno twórcy lubelscy, jak i liczący się artyści z innych części Polski.  Lublin stał się ważnym ośrodkiem promującym malarstwo akwarelowe.

W  ramach projektu ,,Grupa Lubelska i przyjaciele”, do którego zapraszamy zaprzyjaźnionych z nami artystów spoza Lubelszczyzny, odbyły się cztery wystawy zbiorowe: ,,Akwarelowe przestrzenie” w Muzeum Historii Miasta Lublina, ,,Między światłem i kolorem” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, ,,Akwarelowe Bełżyce” w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach oraz ,,Akwarelowy Drohobycz” podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza  w Drohobyczu w Ukrainie. Wystawa ta prezentowana była następnie w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz w Pałacu w Miechowicach w Bytomskim Centrum Kultury.

Wystawa w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie pt. ,,Grupa Lubelska  – malarstwo 2021” była pierwszym wspólnym pokazem naszych prac, bez udziału zaproszonych gości spoza Lubelszczyzny. W 2021 roku prace nasze prezentowane były również w Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim, w Gminnym Domu Kultury w Zakrzówku i w Galerii Po 111 Schodach Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

Wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

designed by know-line.pl