Andrzej Kot | Kocie spotkanie z Jarosławem Koziarą i Grzegorzem Linkowskim

Data dodania: 13 marzec 2024
Andrzej Kot | Kocie spotkanie z Jarosławem Koziarą i Grzegorzem Linkowskim

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na spotkanie upamiętniające niezwykłego artystę – Andrzeja Kota. Grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry znany był głównie jako twórca exlibrisów, alfabetów, plakatów oraz druków o charakterze użytkowym. Jego prace publikowane były na łamach prestiżowych periodyków, które ukazywały się w Niemczech, Japonii oraz w USA. Szczególnym wyróżnieniem dla Andrzeja Kota było zamieszczenie jego alfabetów: Ot-Kot, Lot Kot, Iza i Kozina w uznanej i cenionej w środowisku artystycznym monografii pt. „Das alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z”, która ukazała się pod redakcją Josepha Kiermeiera-Debre oraz Fritza Franza Vogla w 1995 r. w Monachium.

 

Podczas spotkania goście – artysta Jarosław Koziara oraz reżyser Grzegorz Linkowski – opowiedzą o wieloletniej przyjaźni z Andrzejem Kotem, o Kocich zwyczajach, o Kocim żywocie, Kociej sztuce, o kręceniu filmu, pracy nad książką i Kociej Kamienicy. Podczas spotkania odbędzie się projekcja dwóch filmów w reżyserii Grzegorza Linkowskiego – ALFABET KOTA (1999–2000) oraz Zwierze na papierze (2017), opowiadających o życiu i pracy Andrzeja Kota.

 

Informacje praktyczne
Kiedy:
 21 marca 2024 r. (czwartek), godz. 17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia

Bariery architektoniczne: https://youtu.be/Vwch6q1EnSI
Wstęp wolny

 

 

Biogramy

Andrzej Kot (19462015) – lubelski grafik, kaligraf, zecer, typograf. Jego pierwsze wystawy to Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (1978 r.) i Biennale Ekslibrisu w Malborku (1979 r.). W 1981 r. zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jego różne prace ukazały się w „Scriptura Calendar” niemieckiego Muzeum Gutenberga. W latach ’80. brał udział (korespondencyjnie) w kilku kolejnych Biennale Humoru i Satyry w bułgarskim Gabrovie i w Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. W konkursie ekslibrisu we włoskim Torgiano zdobył wyróżnienie. Prace Kota prezentowano m.in. w Hamburgu, Rodental, Mainz i Heidelbergu (Niemcy), w stanie Illinois (USA) oraz w Oxfordzie (Wielka Brytania) i Japonii.

 

Jarosław Koziara – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów, projektant scenografii do sztuk teatralnych i koncertów.

 

Grzegorz Linkowski – reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy”. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społeczno-kulturalnych, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze.

designed by know-line.pl