„Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022” – wystawa fotograficzna

Data dodania: 25 luty 2023
„Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022” – wystawa fotograficzna

Denis Mocnyj, Leonid Szewczuk

„Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022” – wystawa fotograficzna

Wystawa czynna do 5.03.2023 (wtorek-niedziela, godz. 12.00-19.00)

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp: 10 zł

Współpraca Oksana Davydenko i Maja Zaborowska

W Galerii Labirynt można oglądać fotografie, które opowiadają o wojnie w Ukrainie. Zdjęcia przedstawiają nie tylko zbombardowane domy, mosty, drogi, kościoły, ale także ludzi, którzy żyją w tych warunkach. To prace Denisa Mocnego i Leonida Szewczuka. Wystawa towarzyszy prezentacji „The Sky Is Open. Voices From Ukraine”. W piątek, 24 lutego – rok od pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę – pod adresem www.theskyisopen.eu  uruchomione zostanie ponadto internetowe archiwum prac ukraińskich osób artystycznych, które będzie systematycznie rozszerzane. Ukraina każdego dnia ponosi straty warte miliony dolarów. Każdego dnia traci swoich najlepszych obrońców. Każdego dnia walczy o wolność i powstrzymuje najazd rosyjskich agresorów, którzy zamierzają posuwać się dalej przez Europę. Obwód Żytomierski jest jednym z regionów, który przetrwał okupację, a jego infrastruktura została zniszczona. To region przygraniczny, który utrzymuje obronę i odstrasza zagrożenie ze strony Białorusi.

Celem wystawy fotograficznej „Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022” jest ukazanie bólu straty, jakiego doświadczają mieszkańcy regionu. Ukraińcy to naród pracowity, pokojowy, dążący do rozwoju i samodoskonalenia. Miliony osób są dziś zmuszone opuścić swoje domy, aby uciec, aby być w miejscu bezpiecznym. Dziesiątki tysięcy straciło krewnych i bliskich, tysiące z nas straciło już swoje domy, które zostały zniszczone przez okupantów.

 

Opowiedzieć prawdę o wojnie, pokazać imponujące detale – to misja fotografów Denisa Mocnego i Leonida Szewczuka. Zdjęcia przedstawiają nie tylko zbombardowane domy, mosty, drogi, kościoły, ale także ludzi, którzy żyją w takich warunkach, tracą, cierpią, ale nadal ogrzewają ukraińską ziemię swoją jasną aurą dobra.

– Staramy się, aby świat poznał i zrozumiał straszliwą istotę tej wojny – mówią artyści. –Zdajemy sobie sprawę, ile wysiłku będzie wymagało odbudowanie naszego regionu i całej Ukrainy po zwycięstwie. Rozpoczęliśmy już prace nad wyeliminowaniem strasznych skutków wojny. Jesteśmy przekonani, że światowa społeczność będzie nas wspierać i pomoże nam stworzyć bezpieczną i wygodną przestrzeń dla Ukraińców i świata.

– – – – –

Denis Mocnyj, urodzony w Berdyczowie, fotoreporter i kamerzysta z akredytacją Sił Zbrojnych Ukrainy, wolontariusz, radny Rady Miejskiej Berdyczowa, osoba publiczna, członek grupy radnych „Równe szanse”.

Od pierwszych dni wojny był wolontariuszem, działaczem, fotografem ważnych wydarzeń, które miały miejsce w obwodzie Żytomierskim i w całej Ukrainie. Wielokrotnie wyjeżdżał na tereny wyzwolone i na fronty do wojskowych w ramach misji humanitarnych. Każda podróż to udokumentowane na fotografiach ludzkie historie, zniszczenia, walka o przetrwanie. Leonid Szewczuk, rzecznik prasowy prezydenta miasta Żytomierz, zawodowy fotograf, nauczyciel fotografii. Przez obiektywy jego aparatów przewinęło się wiele wydarzeń i chwil, umie dostrzec „najlepsze momenty” każdego i zebrać emocje, a co najważniejsze – zatrzymuje wspomnienia. Szewczuk jest jednym z najbardziej doświadczonych i znanych fotografów w Żytomierzu.

 

Przez długi czas podróżował po obwodzie Żytomierskim i rejestrował konsekwencje wojny. Na swoich fotografiach autor trafnie oddaje i przekazuje ludzkie nastroje i przemiany zachodzące w społeczeństwie ukraińskim pod wpływem wojny z rosją.

 

designed by know-line.pl