Danse balanse – potańcówka o charakterze performatywnym dla dzieci i dorosłych

Data dodania: 18 kwiecień 2023
Danse balanse – potańcówka o charakterze performatywnym dla dzieci i dorosłych

Kiedy: 28.04.2023 (piątek), godz. 17.00–18.00

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze, na wystawie „Piosenka o mojej rodzinie”. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com. Brak tłumaczenia na polski język migowy oraz język ukraiński.

Wstęp: wolny

 

Czy można tańczyć na wystawie? Czy rolę DJ-ki może pełnić ośmioletnia dziewczynka? Czy cała rodzina może wziąć udział w peformansie? Tak! O tym będzie można się przekonać podczas potańcówki Danse balanse, która odbędzie się w piątek, 28 kwietnia, o godz. 17.00 w Galerii Labirynt.

 

Jak zapowiadają organizatorzy – Będziemy wspólnie szaleć na parkiecie, który przez ten jeden wieczór będzie na wystawie „Piosenka o mojej rodzinie”! Zaproszone są w szczególności dzieci, ale też dorośli.

 

Zapraszają DJ-ka Malina & eRBu: – Codzienność w naszej rodzinie to slalom z przeszkodami, jazda bez trzymanki, czasem taniec na krawędzi. Tyle różnych perspektyw i konieczność odnalezienia w tym wszystkim balansu, dopasowania się do pozostałych. Ta trudność utrzymania równowagi nie tylko wtedy, gdy masz dyspraksję. Problemy decyzyjne, konflikty interesów. A gdyby spróbować jako remedium szaleńczej zabawy? Nieoczekiwanie może się okazać, że wsparcie przychodzi ze strony dziecka, które nie tylko potrafi podeprzeć, a nawet postawić do pionu!

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Piosenka o mojej rodzinie”, która dokumentuje codzienne życie osoby autystycznej i jej rodziny. Pozwala zajrzeć do prywatnego archiwum zdjęć, filmów i przedmiotów.

 

Integralną częścią wystawy są autorskie podpisy, które wraz z pracami składają się na spójną historię osoby autystycznej, która mierzy się z doświadczaniem codzienności. A ta bywa trudna – nieprzewidywalna, pełna niezrozumiałych norm społecznych, nieuniknionych rozmów z ludźmi i trudnych do zniesienia hałasów. Ale bywa też zaskakująca i interesująca, dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do tego, co można robić w rodzinie.

 

Mimo, że na zdjęciach zobaczyć można bałagan i chaos, to wystawa działa podobnie jak mózg większości osób autystycznych: wszystko jest tu opisane wprost, w logiczny i uporządkowany sposób.

 

Wystawa prezentuje filmy, zdjęcia i instalację, przygotowane przez Magdalenę Szubielską, Malinę Bułtowicz i Radosława Bułtowicza. Ekspozycja czynna do 30.04.2023 (wt.-niedz, godz. 12:00-19:00).

 

***

Magdalena Szubielska – doktor habilitowana, badaczka zajmująca się psychologią poznawczą i eksperymentalną estetyką, z międzynarodowym dorobkiem; poza pracą zawodową realizowała liczne projekty edukacyjno-artystyczne; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

Radosław Bułtowicz – magister sztuki (dyplom w PWSFTviT w Łodzi), fotograf, edukator; tworzy analogowe projekcje wizualne do spektakli i koncertów, realizuje działania performatywne; stypendysta Prezydenta Miasta Lublin.

Malina Bułtowicz – córka Magdy i Radka, lat 8. Od szóstego roku życia kręci autorskie wideo.

Fotografia: Malina & eRBu

designed by know-line.pl