Dźwięki Estonii na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Data dodania: 25 czerwiec 2024
Dźwięki Estonii na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zbliża się wielkimi krokami.

W dniach 23–25 sierpnia 2024 r. do Lublina ponownie zawitają mistrzowie muzyki tradycyjnej oraz artyści inspirujący się muzycznym dziedzictwem swoich krajów i regionów. Organizatorzy ogłosili już pierwsze nazwiska, które usłyszymy na Scenie Festiwalu – to Katarina Barruk, która w swojej wyjątkowej muzyce nawiązuje do tradycji Saamów oraz towarzyszący jej norwescy muzycy, Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Dziś do ich grona dołącza estoński zespół Duo Ruut.

 Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński łączy czasy, pokolenia i dawne tradycje z tym, co nowe. Odwiedzający Festiwal mają możliwość spotkania się z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji.

W tym roku organizatorzy zwracają szczególną uwagę na śpiew tradycyjny – m.in. na repertuar i style wykonawcze mniejszości zamieszkujących Polskę, ale też na tradycje regionów Europy, z których pochodzą osoby występujące na Scenie Głównej Festiwalu. W ramach Festiwalu usłyszymy m.in. Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane.

Naszą kolejną propozycją muzyczną, którą chcemy Państwu przedstawić podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, jest koncert wyjątkowej estońskiej grupy Duo Ruut. To dwie młode artystki, które przybliżą nam zarówno teksty estońskich pieśni tradycyjnych, jak i jeden z tradycyjnych instrumentów kojarzonych z Estonią – kannel. Jest to rodzaj chordofonu, który z reguły służy wyłącznie jednej osobie. Duo Ruut używa go jednak na swój własny, niecodzienny sposób. Instrument leżący między dwiema artystkami z jednej strony je rozdziela, a z drugiej strony stwarza przestrzeń dla wspólnej gry i śpiewu. Stojące naprzeciwko siebie Katariina i Ann-Lisett prowadzą muzyczny dialog, a widzowie mogą odnieść wrażenie, że ukradkiem przyglądają się im i podsłuchują tę intymną wymianę zdań oraz dźwięków – opowiada Agata Turczyn, koordynatorka Festiwalu.

Duo Ruut w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach. Muzyka, którą usłyszymy, jest już własną twórczością Katariiny i Ann-Lisett.

Od samego początku jedną z naszych misji było podtrzymywanie estońskich tradycji przy jednoczesnym tworzeniu i graniu muzyki, której same chciałybyśmy słuchać – dodają artystki.

To założenie przyniosło efekty, a minimalistyczna muzyka Duo Ruut znalazła w ostatnich latach uznanie publiczności wielu prestiżowych festiwali. Artystki za sprawą swoich koncertów odwiedziły już ponad 20 krajów. W Lublinie, w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, wystąpią w niedzielę 25 sierpnia o godzinie 19.30 na Błoniach pod Zamkiem.

Przypominamy, że artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu będzie
Katarina Barruk, wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk wystąpią norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie główna scena Festiwalu.

To tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Jak co roku, festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych –  w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców. Kolejne ogłoszenia już wkrótce!
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie retradycja.eu

 Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

designed by know-line.pl