Głosy Oksytanii na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2024!

Data dodania: 02 lipiec 2024
Głosy Oksytanii na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2024!

Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia) – trzydniowe święto kultury tradycyjnej! Po raz kolejny Lublin wypełni muzyka, taniec i rzemiosło. Do tej pory organizatorzy ogłosili, że na Scenie Festiwalu wystąpi Katarina Barruk, która w swojej twórczości nawiązuje do tradycji Saamów oraz estoński zespół Duo Ruut. Dziś do ich grona dołącza Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii nawiązującej do tradycji Oksytanii!

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to przede wszystkim święto muzyki, które co roku przyciąga do Lublina miłośników tradycyjnych brzmień. W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na śpiewie tradycyjnym, podkreślając jego bogactwo i różnorodność. Festiwalowa publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję zanurzyć się w autentycznych dźwiękach i poznać unikalne techniki śpiewu zakorzenione w różnorodnych tradycjach regionalnych.

– Zapraszając Państwa na kolejne koncerty, naturalnie sporo mówimy o muzyce, ale drugim tematem, na który chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, jest temat języków wykorzystywanych niegdyś np. przez grupy etniczne i etnograficzne w różnych regionach Europy. Dziś niektóre z tych języków są mało popularne, czasami wręcz w zaniku lub dopiero zaczynają przeżywać swój renesans. Właśnie taki aspekt kultury zaprezentuje przed lubelską publicznością francuska grupa Barrut, która zaśpiewa dla nas w języku oksytańskim – opowiada Agata Turczyn, koordynatorka Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Muzyka zespołu opisywana jest jako spotkanie wokół dźwięku i poezji, łączące elementy tradycyjne z nowoczesnymi aranżacjami. Język oksykański, niegdyś popularny (to właśnie w nim powstawała spora część średniowiecznej poezji), przez zawirowania historyczne i polityczne zachował się w niewielkiej formie m.in. wśród mieszkańców miast i wsi południowej Francji. Dziś ruch jego odrodzenia i powrotu do codziennego użytkowania jest widoczny także w inicjatywach muzycznych, do których dołączył zespół Barrut.

Artystki i artyści tworzący grupę od dzieciństwa śpiewali tradycyjne pieśni, a budując obecny zespół, postanowili skorzystać ze spuścizny poetów, którzy pisali w języku oksytańskim. Zasób ten uzupełniają także o teksty układane przez samych siebie. W trakcie śpiewu ich głosy spotykają się, by chwilę później się minąć, nakładać się na siebie, wzajemnie nawoływać i komunikować. Rytmiczne oklaski i używane przez muzyków bębny nadają całości wyjątkowego charakteru, który porywa publiczność i pozwala jej zanurzyć się w oksytańskich inspiracjach grupy Barrut. W Lublinie, w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, wystąpią 24 sierpnia o godzinie 20.30 na Błoniach pod Zamkiem.

Przypominamy, że artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu będzie
Katarina Barruk, wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie główna Scena Festiwalu.
Dzień później (25 sierpnia, o godz. 19.30), w tym samym miejscu, będzie można usłyszeć Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach.

To tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców. Kolejne ogłoszenia już wkrótce!

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie retradycja.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

designed by know-line.pl