Gomułka. Władzy nie oddamy – spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim

Data dodania: 30 październik 2019
Gomułka. Władzy nie oddamy – spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim

Miejska Biblioteka Publiczna

w ramach cyklu Czarne Inspiracje zaprasza na spotkanie autorskie

z Piotrem Lipińskim

oraz promocję książki „Gomułka. Władzy nie oddamy”

6 listopada 2019 r., godz. 17.00

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Spotkanie poprowadzi Aneta Wójciszyn-Wasil

 

Interesuje mnie każdy news, pod warunkiem, że zdarzył się pół wieku temu.

PIOTR LIPIŃSKI

 

            Dziennikarz, reporter historyczny. Przez prawie 20 lat związany z Gazetą Wyborczą, gdzie publikował głównie reportaże historyczne. Specjalizuje się w powojennej historii Polski, zwłaszcza w wydarzeniach z okresu stalinizmu. Wydał m. in. Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa, 2016, cykl: Bolesław Niejasny, Ofiary Niejasnego i Towarzysze Niejasnego, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu, Cyrankiewicz. Wieczny premier, 2016 /nominacja do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego/, Bierut. Kiedy partia była bogiem, 2017 /nominacja do książki reporterskiej roku Radia Lublin oraz do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu/, Gomułka. Władzy nie oddamy, 2019.

            Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże. Nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach reportaż i wywiad.

Jego najnowsza książka Gomułka. Władzy nie oddamy opowiada o czołowym polskim komuniście i o jego przedwojennym rodowodzie.

 

            „Kolejna biografia polityczna autorstwa Piotra Lipińskiego przybliża chyba najbardziej emblematyczną postać powojennej Polski. Kim  właściwie był Gomułka? Na pewno autokratą i zagorzałym wyznawcą komunizmu, tej „historii kłamstwa”, jak stwierdza Lipiński. Cechowała go niezwykle schematyczna osobowość, pełna kompleksów i – jak się wydaje – uprzedzeń (aż chciałoby się dodać przymiotnik: „klasowych”). Zapewne w innych czasach byłby fanatycznym wyznawcą jakiejś religijnej sekty albo surowym moralistą, pouczającym innych. Nie tylko złu jest z banałem do twarzy. Ideologiczny rygoryzm jest nie mniej pospolity, a przez swoją sztampową nijakość bywa i śmiertelnie groźny.”

Ewa Glubińska

designed by know-line.pl