Ikony ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej w WBP w Lublinie

Data dodania: 19 styczeń 2022
Ikony ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej w WBP w Lublinie

Już od 20 stycznia 2022 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Oto ja Służebnica Pańska…

Ikony ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Główną bohaterką wystawy jest Maria, Maryja – kobieta, matka Boga, przewodniczka, opiekunka, orędowniczka, pocieszycielka… Kult i obraz Matki Bożej w sztuce ruskiej zajmują wyjątkowe miejsce. Od momentu przyjęcia przez Ruś Kijowską chrześcijaństwa kult Bogurodzicy stał się ważnym elementem duchowości tych ziem. Połowa modlitw wznoszonych do Boga skierowana jest do Matki Bożej, a w malarstwie ikonowym większość ikon to ikony maryjne. Według badaczy w okresie największego rozkwitu malarstwa ikonowego na Rusi, Matce Bożej poświęconych było około 1000 wizerunków. W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ikony maryjne stanowią nie mniej ważną i liczną grupę. To blisko trzecia część zbioru – około 50 typów ikonograficznych. Na wystawie zaprezentowane zostaną 103 ikony, w tym 82 ikony na desce oraz zbiór ikon metalowych tzw. podróżnych, przenośnych. Tematyka ikon to m.in. sceny z życia Maryi znane z Pisma Świętego, czy literatury apokryficznej, legend oraz autorskie wizerunki Bogurodzicy z Dzieciątkiem.  (…)

Anna Doroszuk – autorka i kuratorka wystawy

Wystawa, na której zostaną zaprezentowane ikony (103 obiekty) będzie dostępna w godzinach pracy Biblioteki aż do 26 marca br. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Informacja o wystawie

Wystawa objęta Patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
ul. Narutowicza 4
20-950 Lublin
81-528-74-17, 81-528-74-37
wbp.lublin.pl

designed by know-line.pl