Jubileusz 70- lecia Radia Lublin

Data dodania: 16 wrzesień 2022
Jubileusz 70- lecia Radia Lublin

 

16 września 2022, godz. 9.00 – 15.00 – Dzień otwarty

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych Lubelszczyzny będą mogli zapoznać się z tajnikami pracy radiowców: poznają nasze studia, siądą przed mikrofonem czy zobaczą, na czym polega praca realizatora w końcu będą mogli obserwować próbę do koncertu . Po Radiu Lublin oprowadzać będą dziennikarze, a na zakończenie wycieczki młodzież zostanie poczęstowana lodami o smaku radia i otrzyma jubileuszowe gadżety.

16 września 2022, godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Czułe dźwięki” Kingi Hendzel dokumentującej projekt Studio Lublin w Galerii Fotografii Radia Lublin

Studio Lublin to projekt Radia Lublin, który powstał z myślą o młodych twórcach piosenek z regionu lubelskiego. Umożliwiamy im pierwsze profesjonalne nagranie kilku piosenek w studiu, co może stanowić idealny punkt wyjścia dla artystycznego rozwoju. Do tej pory wydaliśmy 13 EPek. Zdjęcia do większości wydawnictw wykonała Kinga Hendzel. Będą one prezentowane na wystawie „Czułe dźwięki”.

16 sierpnia 2022, godz. 19.00 – koncert Studia Lublin

Godzinę później  na scenie Studia im. Budki Suflera w cyklu piątkowych koncertów zobaczymy bohaterów Studia Lublin, m.in. Natalię Marczuk, Annę Rogowską z zespołem, Patryka Małysa, Igę Jaworską z zespołem, Space Swans, Moow mi Janek, Juley z zespołem, Pojazzję, Latające Ośmiornice. Koncert poprowadzi Paweł Błędowski, opiekun artystyczny projektu.

 

17 sierpnia 2022, godz. 9.30 – 16.00 – rajd rowerowy „70 km na 70 lat”

„70 kilometrów na 70 lat” to rajd rowerowy, który wyruszy spod Radia Lublin w sobotę o 9.30. Około 90 rowerzystów dotrze do Starego Tartaku w Lasach Kozłowieckich, by po krótkiej przerwie regeneracyjnej o godz. 14.00  ruszyć w trasę powrotną do rozgłośni. W linku poniżej można zobaczyć dokładną trasę rajdu.

https://www.traseo.pl/trasa/radio-70km

Rajd jest dedykowany pamięci zapalonego radiowego cyklisty śp. red. Piotra Wróblewskiego.

17 sierpnia 2022, godz.10.00 – 13.00 – przejazd zabytkowych samochodów

17 września o godzinie 11.00 z parkingu pod Areną Lublina wyruszy parada kilkudziesięciu zabytkowych aut, które pojadą specjalnie dla Radia Lublin! Trasa wiedzie ulami Krochmalną, Jana Pawła II, Filaretów, Zana, Nadbystrzycką,  Narutowicza, następnie przez Plac Wolności i dalej ulicami Wyszyńskiego, Lubartowską,  al. Solidarności, Dolnej 3 Maja,  3 Maja, Krakowskim Przedmieściem,  Lipową i  Obrońców Pokoju. Zabytkowe samochody będzie można podziwiać na parkingu radiowym przy Obrońców Pokoju 2 pomiędzy 13.00 a 15.00.

19 sierpnia 2022, godz. 10.00 (Studio im. Budki Suflera) – nagrody i odznaczenia

Radio Lublin corocznie przyznaje swoim Przyjaciołom nagrodę Złotego MHza. Do tej pory nagrody te otrzymali m.in. Krzysztof Cugowski, śp. Romuald Lipko, Elżbieta Kruk, Krzysztof Żuk, Jacek Janiszek oraz Zakłady Azotowe Puławy, PGE Dystrybucja S.A., Perła Browary Lubelskie, Lubelski Węgiel Bogdanka. Jubileuszowa uroczystość rozpocznie się od wręczenia Złotych MHzów.

W drugiej części uroczystości Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi oraz Złotymi i Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę zostaną uhonorowani pracownicy Radia. Trafią do nich również m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Lublina.

19 sierpnia 2022, godz. 12.00 – Msza św. w kaplicy pw Wszystkich świętych przy Lipowej

Mszę  św. w intencji zmarłych radiowców odprawi bp Adam Bab. Po Mszy pracownicy Radia Lublin będą odwiedzać mogiły zmarłych Koleżanek i Kolegów na cmentarzach przy ul. Lipowej, Unickiej i Męczenników Majdanka.

20 sierpnia 2022, godz. 18.00 (Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur) – Gala 70-lecia Radia Lublin – koncert Krzysztof Cugowski i Mistrzowie Gitary

Koncert Krzysztof Cugowski i Mistrzowie Gitary  to koncert na niezwykły wokal i sześć mistrzowskich gitar. Po raz pierwszy tego koncertu można było wysłuchać w Radiu Lublin 1 października 2021 roku. Pomysł na projekt Krzysztof Cugowski i Mistrzowie Gitary zaczął kiełkować już kilka lat temu. „W 2014 roku zagraliśmy na jednej scenie z Ryszardem Sygitowiczem i Jackiem Królikiem, dwoma prawdziwymi mistrzami gitary. Byłem pod ogromnym wrażeniem tego brzmienia. Już wówczas pomyślałem, dlaczego nie zebrać na jednej scenie kilku najlepszych gitar i pokazać prawdziwą siłę polskiego rocka” – mówił Krzysztof Cugowski.  W ten sposób narodził się pomysł niezwykłego koncertu, podczas którego wybitni gitarzyści rockowi grają utwory z repertuaru Krzysztofa Cugowskiego. Wokalista, który z Radiem Lublin jest związany od lat siedemdziesiątych, podkreślał: „Wybór miejsca na premierę koncertu był dla mnie oczywisty. Radio Lublin przez lata było dla mnie niemal drugim domem i nadal towarzyszy mi w wielu projektach”

W projekcie wezmą udział wybitni gitarzyści:

  • Dariusz Kozakiewicz (zespół Perfect)
  • Marek Raduli (ex.zespół Anny Wyszkoni, Laboratorium, ex. Budka Suflera i Bajm)
  • Ryszard Sygitowicz (ex. Perfect)
  • Jacek Królik (Krzysztof Cugowski, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, ex. Brathanki i Chłopcy z Placu Broni)
  • Robert Kubiszyn (Krzysztof Cugowski, Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Marek Napiórkowski).
  • Łukasz Adamczyk (m.in. Grzegorz Turnau)

Mistrzowie Gitary będą wspierani przez doskonałych instrumentalistów: Cezarego Konrada i Tomasza Kałwaka.  Co usłyszy publiczność?  „Na pewno będzie to dawka solidnego rocka” – zapewnia Krzysztof Cugowski.

 

designed by know-line.pl