Karina Synytsia „Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie”

Data dodania: 19 luty 2024
Karina Synytsia „Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie”

Na wystawie teraźniejszość miesza się z przeszłością. Prezentowane prace wyrastają z osobistych odczuć artystki wobec okrutnych realiów wojny w Ukrainie, a jednocześnie sięgają korzeniami głęboko do monumentalnej sztuki ukraińskiej lat 20. i 30. Wystawa kończy dwumiesięczną rezydencję artystyczną Kariny Synytsi w ramach programu Lublin Station.

Otwarcie: 23.02.2024 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wystawa czynna do 17.03.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 8/4 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Osoby kuratorskie: Waldemar Tatarczuk, Gabriela Gawęda

Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy, animację oraz fotografie, które zestawiają historie ukraińskiej sztuki lat 20. i 30. z czasami współczesnymi. Wielkoformatowe obrazy Synytsi odnoszą się do sztuki monumentalnej tamtych lat. Zamiast heroicznych postaci artystka przedstawia wyludnione rozległe pola. Stworzone przez nią krajobrazy nie są rzeczywistym odzwierciedleniem miejsc, na których toczą się walki. Miejsca sloganów propagandowych nawołujących do jednoczenia artystka zastąpiła pustką albo wiadomościami usłyszanymi od przyjaciół z wojska.

Niepewna przyszłość przedstawiona jest przez Karinę w przenikliwy sposób. „Nie da się naprawić spękań w wyschniętej warstwie” nawiązuje do uczuć oraz wątpliwości, jakie budzą w niej wiadomości z frontu wojennego. Celowe ataki na ludność cywilną podczas trwającej inwazji rosyjskiej na terenach Ukrainy skłaniają do myślenia o represjach społecznych w Związku Radzieckim. Jak długo będzie jeszcze trwała inwazja wojsk rosyjskich? Jak sprawić, aby pamięć o odrębnej ukraińskiej tożsamości narodowej i kulturowej przetrwała?

designed by know-line.pl