Koń jaki jest, każdy widzi – spotkanie autorskie z hjd. Urszulą Kowalczuk

Data dodania: 30 październik 2019
Koń jaki jest, każdy widzi – spotkanie autorskie z hjd. Urszulą Kowalczuk

Miejska Biblioteka Publiczna

zaprasza na spotkanie autorskie

z hjd. Urszulą Kowalczuk

oraz promocję dwóch albumów

Koń jaki jest, każdy widzi

6 listopada 2019, godz. 17.00

Filia nr 40 MBP w Lublinie, ul. Sławin 20

 

 

 

            Choć konie nie są tak powszechnie obecne w życiu codziennym jak jeszcze przed 150 laty, to słownictwo, tradycje, historia i emocje z nimi związane są wciąż żywe w języku.
Konizmów używają na co dzień i ci, co kochają konie, i ci, którzy w ogóle nie mają z nimi do czynienia – słowem wszyscy Polacy. „Dajemy konia z rzędem”, „mamy końskie zdrowie”, jesteśmy „kuci na 4 nogi”, potrafimy „stanąć dęba”, zażywamy „końską dawkę leków”, stajemy „w szranki”, otaczają nas „konie mechaniczne” i czasem też „dosiadamy swego konika”.

Nie ma dnia żeby w mediach ktoś nie użył jakiegoś konizmu. Wiele ciekawych sformułowań wyszło już z użycia. Pomyślałam, że obok tych aktualnych warto też odnaleźć i objaśnić te archaiczne, wskrzeszając ducha zawartego w ich pierwotnym znaczeniu.

Chciałabym, aby ta książka, jako kompendium wyrażeń i zwrotów związanych z końmi, wzbogaciła wiedzę współczesnych miłośników koni o doświadczeniach hippicznych wcześniejszych pokoleń i wartościach przez nich wyznawanych. Może być też ciekawym vademecum dla miłośników języka polskiego, jak również lekturą rodzinną, która pobudzi do wspólnej (może nawet nieco sentymentalnej) dyskusji tak młodszych jak i starszych koniarzy

i niekoniarzy.

 

Ula Kowalczuk

 

„Do tej pory nie było w piśmiennictwie publikacji, która by zbierała ten interesujący materiał i prezentowała go w przystępnej formie.”

Prezes Fundacji Języka Polskiego
dr Magdalena Wanot-Miśtura

designed by know-line.pl