Kopia obrazu Jana Matejki już dotarła do Biblioteki!

Data dodania: 03 lipiec 2022
Kopia obrazu Jana Matejki już dotarła do Biblioteki!

Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”

Już 15 lipca 2022 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaproszą na wernisaż wystawy Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski, młody i niezwykle zdolny artysta malarz, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Malarstwo.

Obraz przyjechał już do Lublina ze Skierniewic  i obecnie jest  transportowany do Galerii Biblioteki, gdzie zostanie rozwinięty i umieszczony na specjalnie  przygotowanych krosnach i stelażach.  Nad prawidłową instalacją obrazu czuwać będzie Agata Niedziółka – dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic, instytucji, dzięki której staraniom udało się pozyskać środki na dokończenie projektu artystycznego Ireneusza Rolewskiego i które objęło opieką to wyjątkowe dzieło malarskie.  Do Lublina przyjechał również autor kopii – Ireneusz Rolewski. 

Jan Matejko (1838-1893), Bitwa pod Grunwaldem; 1878; olej; płótno; 426 x 987, od 1945 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (nr inw. MP 443 MNW)

16 maja 2015 r. był pierwszy dniem pracy Ireneusza Rolewskiego nad kopią „Bitwy” w Sali Matejkowskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Za zgodą dyrekcji Muzeum, we wnętrzach muzeum, zostało namalowanych pięć dolnych elementów, nad którymi malarz pracował ok. 620 dni roboczych. 250 dni zajęły prace nad resztą elementów obrazu. Pierwszy publiczny pokaz kopii „Bitwy pod Grunwaldem” odbył się w Skierniewicach w 2021 roku.Obecnie obraz jest oprawiony w oryginalną ramę, w której przez 60 lat umieszczony był oryginał pędzla Jana Matejki. Kolory ramy (bordo i indygo) zostały dobrane przez Ireneusza Rolewskiego. Z tą ramą obraz będzie podróżował nie tylko po Polsce, ale również po świecie.

Muzealników ze Skierniewic w instalacji obrazu wspierać będą pracownicy Biblioteki wraz z dyrektorem WBP Tadeuszem Sławeckim – pomysłodawcą wystawy i wielkim orędownikiem tego przedsięwzięcia, które wpisuje się w wydarzenia jubileuszu 115-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.  

Nie bez powodu pierwsza podróż obrazu to podróż do Lublina. To podróż do gmachu, w którym w czasie II wojny światowej „Bitwa pod Gunwaldem” Jana Matejki była przechowywana. Obraz Matejki – po wywiezieniu go we wrześniu 1939 roku z gmachu warszawskiej Zachęty w celu uchronienia przed rabunkiem i zniszczeniem przez Niemców – trafił do Lublina, do gmachu przy ulicy Narutowicza 4, w którym mieściło się wówczas Muzeum Lubelskie, a od 1939 roku także Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego (obecnie gmach w całości należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego).

Wystawa Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” zostanie wzbogacona o obiekty muzealne (militaria) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, zaś Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Lublin udostępni monety historyczne i współczesne oraz  medale upamiętniające bitwę pod Grunwaldem. Dopełnieniem wystawy będą interesujące i rzadkie publikacje ze zbiorów Biblioteki (dawne i współczesne) związane z bitwą pod Grunwaldem i jej upamiętnianiem przez wieki.

Informacje o pokazie w Lublinie

Przypominamy ponadto, iż wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim Oddział Okręgowy w Lublinie współorganizujemy zajęcia dla dzieci i młodzieży pn. „Królewskie wakacje – w banku i bibliotece”.

Królewskie wakacje – w banku i bibliotece

Szczegółowe informacje o wernisażu wystawy i możliwościach zwiedzania ekspozycji już wkrótce!

Od 27 czerwca 2022 roku codziennie będziemy Państwa informować o postępach w pracy nad instalacją obrazu w Galerii Biblioteki oraz zapoznawać z faktami przydatnymi dla osób, które zechcą odwiedzić naszą wystawę. Zapraszamy: wbp.lublin.pl

 

fot. Archiwum Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 

designed by know-line.pl