Krajobraz Katolicki – spacer architektoniczny

Data dodania: 23 sierpień 2023
Krajobraz Katolicki – spacer architektoniczny

Kiedy: 26.08.2023 (sobota), godz. 15.00–16.30
Gdzie: Spacer rozpoczyna się przed budynkiem Galerii Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wstęp: bezpłatny
Prowadzenie: Krystian Kamiński, kurator wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”

 

Przydrożne krzyże, kapliczki, zabytkowe świątynie i współczesne kościoły, które udają kury. W jaki sposób architektura sakralna wpływa na krajobraz naszych miast? Ile jest kościołów w Lublinie? Jak wpasowują się w tkankę miejską? To tylko kilka zagadnień, które poruszy Krystian Kamiński, oprowadzając chętnych po miejscach sąsiadujących z Galerią Labirynt.

Spacer odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia. Zbiórka o godz. 15.00 pod główną siedzibą Galerii przy ul. Popiełuszki 5. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

– Podczas spaceru architektonicznego przyjrzymy się przykładom architektury sakralnej znajdującym się w dzielnicy Wieniawa. Wspólnie zastanowimy się nad ich obecnym znaczeniem i funkcją. Nawiązując do wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie” porozmawiamy o wpływie budowli sakralnych na urbanistykę – mówi Krystian Kamiński, kurator wystawy.

O wystawie

Wystawa prac Pauliny Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie” prezentuje osobistą drogę autorki poprzez retrospekcję procesu jej wychowywania w wierze katolickiej. Artystka korzysta z chrześcijańskich motywów ikonograficznych, miksując je z osobistymi archiwalnymi materiałami wizualnymi, dzięki czemu zyskują one nowy charakter. Materiały użyte do wykonania prac i aranżacji wystawy są pełne symboliki, nawiązują nie tylko do wyposażenia świątyń, ale też do sakrobiznesu. Kampowo pojawia się tu choćby bursztyn, baranek czy maryjny niebieski płaszcz. Zestawienie tych elementów nadaje im nowy wydźwięk, a przyjęty sposób obrazowania pozwala spojrzeć na poruszany temat z dystansu, ujmując szerszy kontekst zjawisk.

Paulina Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”
Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek
Wystawa czynna do 1.10.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00)

designed by know-line.pl