Podążać za swoimi marzeniami czy wybrać pragmatyzm i pewną ścieżkę? Pytanie to trapi niejednego młodego człowieka. Kolektyw artystyczny Dolina Niesamowitości rozpracowuje ten temat, odwołując się do motywów z popularnej baśni o Jasiu i magicznej fasoli. To historia chłopca, który sprzedał krowę za marzenie czy może obietnicę lepszego życia. Ta nadzieja była cenniejsza od zwykłych pieniędzy…
– Patrząc z naszej perspektywy, młodych artystek i artystów, niczym Jaś liczymy na łut szczęścia i wybicie się na rynku artystycznym. Decyzja o rozpoczęciu studiów artystycznych jest trochę jak sprzedanie krowy za fasolę. Jest to bardzo niepewne, ryzykowne, często też jest zawodem dla rodziny. Żyjemy marzeniem kariery artystycznej, a uderzamy w szklany sufit instytucji zamkniętych wyłącznie dla dużych nazwisk. Każda wystawa jest niczym gest sadzenia fasoli, z nadzieją że może ktoś nas zauważy, że może trafimy do świata olbrzymów.
Międzywydziałowe Koło Naukowe Dolina Niesamowitości powstało w 2021 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wynikiem wspólnych badań i dyskusji są wystawy, często o charakterze site-specific, pokazują różne perspektywy i punkty widzenia, tworzące barwny wielogłos. Opiekunką Koła Naukowego jest dr Aleksandra Liput.