Miasto edukacji | Miasto movie
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na 36. odsłonę cyklu filmowego Miasto movie. Ostatnie miesiące roku widzowie spędzą z filmami nawiązującymi w szeroki sposób do tematu edukacji. Kino od lat lubi i chętnie eksploruje wątki edukacyjne, zatem ciekawych, wartościowych produkcji w tym nurcie nie brakuje. Szkoła pojawia się jako miejsce akcji w wielu legendarnych filmach, a przecież istnieje też długa lista tytułów prezentujących opowieści o studentach, nauczycielach, relacji mistrz-uczeń, a nawet perypetiach i przygodach w świecie przedszkolaków. Gatunkowo i stylistycznie dominują tu oczywiście dramaty, filmy społeczne oraz komedie, aczkolwiek w tzw. kinematografii szkolnej są również interesujące przykłady obrazów futurystycznych, horrorów czy filmów gangsterskich. Przekrój jest szeroki, a organizatorzy postarają się w nadchodzących miesiącach zaprezentować najciekawsze, czasem też te mniej znane dzieła podejmujące na ekranie wątki edukacyjne.
Program na listopad 2023
8 listopada 2023, godz. 19.00 – „Szukając siebie”, reż. Gus Van Sant, czas 136’, 2000 r.
15 listopada 2023, godz. 19.00 – „Pan od muzyki”, reż. Christophe Barratier, czas 96’, 2004 r.
22 listopada 2023, godz. 19.00 – „Paragraf 187”, reż. Kevin Reynolds, czas 120’, 1997 r.
29 listopada 2023, godz. 19.00 – „Uśmiech Mony Lizy”, reż. Mike Newell, czas 117’, 2003 r.
Opisy filmów
Szukając siebie – reżyser Gus Van Sant ma w swoim dorobku szereg filmów poruszających problemy i dylematy młodego pokolenia. Wymienić tu można choćby takie tytuły jak „Moje własne Idaho”, „Buntownik z wyboru” czy „Słoń”. Ważne miejsce w filmografii artysty zajmuje też obraz pt. „Szukając siebie”, w którym Van Sant w mniejszym stopniu skupia się na portrecie współczesnej szkoły, a bardziej na relacji uczeń – mistrz. Tym pierwszym jest Jamal (Rob Brown) – młody, czarnoskóry chłopak z Bronksu, obdarzony talentem literackim. Jego mentorem zostaje wybitny swego czasu, a obecnie zapomniany i stroniący od ludzi, pisarz William Forrester. W tę postać wciela się z powodzeniem Sean Connery, dając jedną ze swych ostatnich wielkich kreacji. Van Sant umiejętnie prowadzi swoich bohaterów, nie popadając w banał opowiada o spotkaniu dwóch różnych światów, które jest w stanie połączyć miłość do literatury.
Pan od muzyki – nominowany do Oscara, słynny obraz Christophe Barratiera, do dziś pozostający jednym z najważniejszych filmów współczesnej kinematografii francuskiej. Główny bohater – Clément Mathieu to aktualnie bezrobotny nauczyciel muzyki, będący jednocześnie niespełnionym artystą. Poznajemy go w chwili, gdy przyjmuje posadę w prowincjonalnej szkole z internatem, do której uczęszcza tzw. „trudna młodzież”. Od początku czuć wyraźnie, iż nowy nauczyciel nie pasuje do tego miejsca. Z jednej strony w placówce panuje bezwzględna dyscyplina i niemalże więzienne standardy wprowadzane przez dyrektora szkoły. Z drugiej strony agresywna i konfliktowa młodzież nie darzy sympatią ani zaufaniem kadry nauczycielskiej. Jak i czy w tym środowisku odnajdzie się profesor od muzyki?
Paragraf 187 – w terminologii amerykańskiej policji paragraf 187 oznacza morderstwo. Nauczyciel fizyki Trevor Garfield (świetny Samuel L. Jackson), po konflikcie w nowojorskiej szkole, cudem unika śmierci. Zostaje jednak poważnie zraniony nożem przez jednego z uczniów. Po traumie, którą przeżył i zmianie miasta, raz jeszcze spróbuje swoich sił jako nauczyciel, tym razem w Los Angeles. Na miejscu okazuje się jednak, iż trafił z deszczu pod rynnę, a jego nowa szkoła opanowana jest przez brutalne, latynoskie gangi. Od tej pory Garfield będzie zmuszony toczyć nierówną walkę zarówno z niebezpiecznymi młodocianymi kryminalistami, jak i z pozbawionym sensu i logiki skostniałym systemem edukacji. „Paragraf 187” to brutalna diagnoza stanu szkół publicznych w USA, zbudowana na solidnym scenariuszu, dobrym, realistycznym aktorstwie i wzbogacona o znakomity soundtrack, gdzie udzielają się m.in. Massive Attack, Method Man czy Dj Shadow.
Uśmiech Mony Lizy – Julia Roberts wciela się w tym filmie w postać Katherine Watson – pochodzącą z Kalifornii nauczycielkę historii sztuki. Podejmuje ona pracę w prestiżowej, renomowanej szkole na północy Stanów Zjednoczonych, gdzie od lat dominuje konserwatywny, zachowawczy model nauczania. Dziewczętom uczęszczającym do Wellesley College wpajane jest, iż znacznie ważniejsze dla ich dobra jest wyjście za mąż, niż zdobycie solidnej edukacji. Katherine jako feministka, kobieta inteligentna i wyzwolona, będzie się starała pokazać swoim uczennicom inny model świata. Na ekranie Julii Roberts partnerują m.in. Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst i Julia Stiles, za kamerą stanął zaś Mike Newell znany choćby z takich tytułów jak „Cztery wesela i pogrzeb” czy „Donnie Brasco”.
Informacje praktyczne:
Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny.