Miasto movie w październiku – filmowy cykl Warsztatów Kultury

Data dodania: 21 wrzesień 2023
Miasto movie w październiku – filmowy cykl Warsztatów Kultury

Cykl 36. Miasto edukacji.
Kino od lat lubi i chętnie eksploruje wątki edukacyjne, zatem ciekawych, wartościowych produkcji w tym nurcie nie brakuje. Szkoła pojawia się jako miejsce akcji w wielu legendarnych filmach, a przecież istnieje też długa lista tytułów prezentujących opowieści o studentach, nauczycielach, relacji mistrz-uczeń, a nawet perypetiach i przygodach w świecie przedszkolaków. Gatunkowo i stylistycznie dominują tu oczywiście dramaty, filmy społeczne oraz komedie, aczkolwiek w tzw. kinematografii szkolnej są również interesujące przykłady obrazów futurystycznych, horrorów czy filmów gangsterskich. Przekrój jest szeroki, a organizatorzy postarają się w nadchodzących miesiącach zaprezentować najciekawsze, czasem też te mniej znane dzieła podejmujące na ekranie wątki edukacyjne.

Program na październik 2023:
4 października 2023, godz. 19.00 – „Stowarzyszenie umarłych poetów”, reż. Peter Weir, czas 128’, 1989 r.;
11 października 2023, godz. 19.00 – „Studenci”, reż. John Singleton, czas 127’, 1995 r.;
18 października 2023, godz. 19.00 – „Nasza klasa”, reż. Ilmar Raag, czas 99’, 2007 r.;
25 października 2023, godz. 19.00 – „Suspiria”, reż. Luca Guadagnino, czas 152’, 2018 r.

Opisy filmów:

„Stowarzyszenie umarłych poetów” – klasyk z filmografii Petera Weira z fenomenalną kreacją Robina Williamsa, powszechnie uznawany za jeden z najlepszych filmów o szkole i systemie edukacji. John Keating (w tej roli Williams) zostaje zatrudniony w tradycyjnej, konserwatywnej szkole jako nauczyciel literatury angielskiej. Jego bezpretensjonalność, radość z prowadzenia zajęć oraz autorskie metody w szybkim tempie zjednują mu uznanie młodych ludzi, budząc jednocześnie niechęć reszty grona pedagogicznego. Nowy nauczyciel wyzwala w młodzieży miłość do poezji i literatury pięknej, a co ważniejsze, uczy samodzielnego myślenia i własnego postrzegania świata. Jak się nietrudno domyślić, konflikt ze skostniałą i zachowawczą machiną instytucjonalną jest tylko kwestią czasu, ale młodość i pragnienie wolności na pewno nie są w tej walce bez szans.

„Studenci” –  akcja obrazu Johna Singletona dzieje się na terenie słynnego Uniwersytetu Columbia, położonego w samym sercu Nowego Jorku. Właśnie startuje kolejny rok akademicki, a uniwersytecki kampus zapełnia się ludźmi o różnych kolorach skóry, różnym pochodzeniu i motywacjach, odmiennym statusie społecznym i poglądach. W tej barwnej, fascynującej, ale też wybuchowej mozaice będą musieli się odnaleźć studenci i studentki pierwszego roku, dla których nierzadko będzie to pierwsze zderzenie z tzw. dorosłym życiem. Jak się szybko okaże, świat uczelni i miasteczka akademickiego to nie tylko wykłady i imprezy, ale też rasizm, przemoc i podziały społeczne czy choćby wzajemna rywalizacja. W obsadzie plejada młodych aktorów stojących wtedy u progu swych karier, w tym m.in. Jennifer Connelly, Omar Epps, Regina King oraz gwiazdy hip hopu – Ice Cube i Busta Rhymes.

„Nasza klasa” – kinematografia estońska dość rzadko dociera na nasz rynek, więc tym bardziej warto zapoznać się z filmem Ilmara Raaga, zwłaszcza, że ukazuje w nim uniwersalne problemy współczesnej szkoły, obecne także w Polsce. „Nasza klasa” to szczera, brutalna i poruszająca wiwisekcja przemocy i antagonizmów panujących w świecie nastolatków. Szesnastoletni Joosep doświadcza od rówieśników ze swojej klasy serii upokorzeń oraz nieustannego maltretowania. Skala zjawiska narasta z każdym dniem, a bierna postawa zarówno nauczycieli, jak i władz szkoły tylko pogarsza sprawę. W pewnym momencie za dręczonym chłopakiem wstawia się Kaspar, jeden z jego dawnych prześladowców. Od tej pory ściąga on również na siebie nienawiść i uprzedzenia reszty klasy. Spirala przemocy nakręca się z każdą sceną, aż do zaskakującego finału.


„Suspiria”
–  remake kultowego dzieła z katalogu włoskiego mistrza horroru – Dario Agrento – z 1977 roku. Za tę współczesną wersję odpowiedzialny jest inny Włoch, a mianowicie Luca Guadagnino, reżyser znany m.in. z filmów „Tamte dni, tamte noce” oraz „Do ostatniej kości”. Główną bohaterką historii jest młoda tancerka Suzie Bannion (Dakota Johnson). Poznajemy ją w chwili, gdy zaczyna edukację w słynnej, berlińskiej szkole baletowej. Jak się niebawem okaże zarówno sama szkoła, jak i jej charyzmatyczna dyrektorka Madame Blanc (genialna jak zwykle Tilda Swinton) skrywają szereg mrocznych sekretów. Guadagnino, jako wielki fan oryginału, potrafił jednocześnie uchwycić pamiętną atmosferę niesamowitości z filmu Argento oraz dodał nowe konteksty i bardziej współczesne elementy do tej opowieści. Całości dopełniają świetne zdjęcia i ścieżka dźwiękowa autorstwa lidera Radiohead, Thoma Yorke’a.

 

Informacje praktyczne
Kiedy: 4, 11, 18, 25 października 2023 r., godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny.

designed by know-line.pl