My z gaikiem wstępujemy | Elementarz tradycji

Data dodania: 27 marzec 2024
My z gaikiem wstępujemy | Elementarz tradycji

Gdy w naszych progach pojawia się długo wyczekiwany gość, witamy go serdecznie i zapraszamy do wejścia. Po zimowej zawierusze takim wypatrywanym przybyszem jest zawsze wiosna! I chociaż wiemy, że przyjdzie do nas na pewno, warto odpowiednio ją przywitać. Nasi przodkowie robili to za pomocą specjalnych obrzędów, np. gaika. Dziewczęta przystrajały kolorowymi wstążkami odcięty czubek drzewka i chodziły z nim od domu do domu, śpiewając życzenia.

Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na warsztaty, podczas których dzieci przygotują własny gaik oraz nauczą się kilku dawnych pieśni (kolęd wielkanocnych, pieśni gaikowych). Poznają tradycyjne wielkanocne i wiosenne zabawy, również te, które wymagają użycia specjalnych rekwizytów.

Informacje praktyczne
Kiedy:
5 kwietnia 2024 r., godz. 18.00–19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci
Prowadzenie: Ewelina Prokopiuk
Dostępność: słuchawki wyciszające

Biogram prowadzącej:
Ewelina Prokopiuk – zajmuje się tradycyjnym śpiewem Lubelszczyzny i od dzieciństwa gra w roztoczańskich orkiestrach dętych. Saksofonistka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku; logopedka i logorytmiczka.

 

O projekcie

Elementarz tradycji to projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych. Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z „Elementarza tradycji”? Z jego pomocą poznamy dawne zwyczaje, pieśni czy spróbujemy swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi nas on w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.

Podczas odbywających się cyklicznie warsztatów przybliżymy najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju, a kluczem doboru tematów spotkań będzie kalendarz prowadzący nas przez kolejne pory roku, święta i związane z nimi obrzędy oraz zwyczaje. Naszymi przewodnikami będą twórczynie ludowe oraz doświadczeni animatorzy i animatorki specjalizujący się w upowszechnianiu dziedzictwa rzemieślniczego i plastycznego, muzycznego czy tego związanego z dawnymi wierzeniami i przekonaniami na temat otaczającego nas świata.

designed by know-line.pl